ZagranicaFrancja nie chce paszportu szczepionkowego proponowanego przez Izrael

Paweł Skutecki10 marca, 20212 min

Francuskie władze nie maja zamiaru wprowadzać paszportu szczepionkowego, zaproponowanego przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który w ten sposób chce umożliwić podróżowanie między Francja a jego krajem – poinformował w środę rzecznik rządu Gabriel Attal.

Netanjahu chciałby wprowadzić paszporty zdrowotne między Izraelem a Francją na wzór tych wymaganych między Grecją a Izraelem.

„Wypowiedź Benjamina Netanjahu to tylko jego słowa, a kwestia paszportu zdrowotnego musi zostać rozstrzygnięta na szczeblu europejskim” – skomentował propozycję izraelskiego premiera Attal.

Rzecznik rządu po posiedzeniu Rady Ministrów poinformował również o przedłużeniu obowiązującego od dwóch tygodni weekendowego lockdownu w departamencie Alpy Nadmorskie.

Zapewnił, że 10 mln Francuzów zostanie zaszczepionych przeciwko Covid-19 w najbliższych tygodniach, mimo problemów z dostawami szczepionek przez laboratoria.

Attal zapowiedział też w najbliższych dniach szereg ewakuacji pacjentów ze szpitali, zwłaszcza w regionie Ile-de-France, gdzie „sytuacja sanitarna jest niepokojąca” i zajętych jest ponad 80 proc. łóżek.

Ewakuacje dotyczą również innych regionów – powiedział, prosząc o niezbędną mobilizację „wszystkich dostępnych sił”, aby chorzy mogli być przyjmowani również przez placówki prywatne.

Planowane są transfery pacjentów covidowych między regionem Hauts-de-France a Belgią, do przygranicznych szpitali w tym kraju.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć + osiem =