PolskaNiedzielski: zreformujemy szpitale mimo wszystko

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali, która ma sprawować pieczę właścicielską nad całym systemem szpitalnictwa i poprawić nadzór – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

„Chcemy zmienić sposób działania szpitali. Myślimy, aby podzielić je na te bardziej referencyjne, oferujące kompleksowe leczenie, i te, które zmienią profil działania w powiatach. Chcemy reformować nie tylko strukturę właścicielską, lecz także sieć. Bez rozwiązania jednego problemu nie można poradzić sobie z drugim” – mówił Niedzielski w wywiadzie udzielonym „DGP”.

W ocenie ministra zdrowia, „nie można efektywnie zarządzać siecią, jeśli mamy rozproszoną strukturę właścicielską”. „Nie chodzi o przejęcie lecznic, lecz o swobodę kształtowania profilu szpitali, jakie znajdą się w sieci, dostosowywania ich do regionalnych potrzeb” – wyjaśnił. „Mamy już wypracowane narzędzia, choćby mapy potrzeb zdrowotnych” – poinformował.

„Warianty, jakie analizujemy – na dziś jeszcze żadnego nie rekomendujemy – przewidują różne rozwiązania. Tylko jeden z nich zakłada przejęcie właścicielskie szpitali” – powiedział.

Niedzielski potwierdził, że przejęcie dotyczyłoby budynków, gruntów i sprzętu. Dopytywany o przejęcie długów, odparł: „dyskutujemy o tym”.

Drugi wariant, o jakim mówił Niedzielski, „to wejście w spółki z samorządami”. „Szpitale byłyby w części własnością Skarbu Państwa, w części samorządu. Tam byłoby rozliczenie majątku, zadłużenia. Wariant, jaki rozważamy, zapewnia Skarbowi Państwa dominację, czyli 51 proc. udziału w spółce” – wyjaśnił.

„Trzecia propozycja jest oparta na idei zarządu komisarycznego” – poinformował. Tłumaczył, że „komisarz mógłby arbitralnie podejmować decyzje dotyczące przekształcenia konkretnej placówki pod kątem profilu jej działania. Oczywiście zarząd komisaryczny byłby wprowadzany na podstawie twardych przesłanek, głównie finansowych. Dane finansowe są świadectwem tego, czy szpital jest dobrze dostosowany do lokalnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców” – dodał.

„Właściciel by się nie zmieniał. To wariant najbardziej neutralny z punktu widzenia samorządów. Natomiast byłby moment wyraźnej ingerencji w sferę zarządzania” -mówił.

Niedzielski wyjaśniał, że „zarząd komisaryczny ma dawać możliwość ingerencji w zarządzanie szpitalem, w przekształcenie jego profilu, dostosowanie do potrzeb regionalnych”.

Pytany, przez kogo byłby powoływany komisarz, odpowiedział, że „formalnie wyznaczałby go minister zdrowia, ale tu novum – niezależnie od tych trzech scenariuszy – powstanie Agencja Rozwoju Szpitali, która ma sprawować pieczę właścicielską nad całym systemem szpitalnictwa i poprawić nadzór. Decydowałaby m.in. o kierunku inwestycji czy podziale pieniędzy z UE” – poinformował. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem − pięć =