PolskaMorawiecki: wychodzimy z pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani

Magdalena Targańska8 marca, 202115 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wychodzimy z pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani; to ważne, że udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw zachować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Tarnowskich Górach.

Szef rządu podczas wystąpienia zwracał uwagę, że sytuacja gospodarcza na całym świecie jest trudna. „Wychodzimy z tej pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani. To jest też ważne, żeby wiedzieć, że udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw zachować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy. To jest rzecz, na której nam najbardziej zależało” – mówił Morawiecki podczas wizyty w firmie Chemet.

W tym kontekście wskazał, że firma, którą odwiedza zatrudnia kolejnych pracowników. „I tu i zresztą we Francji, bo polska firma kupiła firmę we Francji, swojego konkurenta, który był w trudnej sytuacji. To pokazuje, że w trudnym roku pandemii, przedsiębiorstwa potrafią realizować swoją strategię” – mówił.

Premier zwracał też uwagę na dane prezentowane przez KE dotyczące m.in. finansów publicznych czy długu publicznego i – jak wskazał – jesteśmy przez Komisję Europejską pokazywani w zestawieniu na pierwszym miejscu. „Cieszę się z tego, bo to stało się po roku, w którym zainwestowaliśmy w polskie miejsca pracy i dla polskich przedsiębiorców ok. 200 mld zł. Bez naprawy finansów publicznych nie byłoby to możliwe” – zaznaczył.

Premier powiedział, że według najnowszych danych Polska ma jedną z najpłytszych recesji w Europie, tj. na poziomie 2,7 proc. PKB. „Tymczasem państwa z którymi konkurujemy, podobnej wielkości, większe od nas, jak Hiszpania, Francja, Włochy, to spadek PKB o blisko 10 proc., a w Hiszpanii nawet powyżej 10 proc.” – mówił Morawiecki.

Dodał, że w Polsce udało się obronić w ogromnej większości miejsca pracy z różnych branż. „I najlepszym dowodem na to jest również ostatni ranking pokazany przez Urząd Statystyczny KE, przez Eurostat, gdzie Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia na poziomie 3,1 proc., mamy najniższe bezrobocie w UE” – podkreślił premier.

Gratulował też przedsiębiorcom takim jak firma Chemet S.A., która w trudnych okolicznościach dokonała ekspansji międzynarodowej. „To jest nie tylko duma z polskiej gospodarki i przedsiębiorców, ale to też oznacza realny przypływ gotówki w dalszej perspektywie do Polski. Polski eksport usług, towarów, to jest repatriacja kapitału do Polski, to jest przypływ kapitału do Polski” – mówił szef rządu.

„To jest element strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i to we wzmocnionym układzie kapitałowym, finansowym, inwestycyjnym, biznesowym będzie również zasadniczą częścią Nowego Polskiego Ładu” – podkreślił premier. (PAP)

 

autor: Karol Kostrzewa, Krzysztof Konopka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • ( ˇ෴ˇ )

    9 marca, 2021 at 9:59 am

    ONI są niepokonani, to my jesteśmy pokonani. Padło 100 tys. trupów i nie wzbudziło to żadnych protestów. Jak widać, pokonani to my jesteśmy od bardzo dawna.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć + 3 =