Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z kobietami służącymi w WOT

Magdalena Targańska8 marca, 20214 min

Zadania pełnione w WOT, największe wyzwania i funkcjonowanie kobiet w siłach zbrojnych były tematem spotkania Agaty Kornhauser-Dudy z kobietami służącymi w Wojskach Obrony Terytorialnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet odbyło się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

„Bardzo mi panie imponujecie. Chciałabym wyrazić ogromny szacunek dla roli, jaką panie odgrywacie w strukturze Sił Zbrojnych RP oraz podziękować za służbę i poświęcenie na rzecz innych” – mówiła Kornhauser-Duda cytowana na stronie Kancelarii Prezydenta. „Poniedziałkowe spotkanie Pierwszej Damy z kobietami żołnierzami dotyczyło służby, obszarów realizowanych zadań, największych wyzwań i funkcjonowania kobiet w Siłach Zbrojnych RP. Panie podkreślały, że służba w WOT daje im możliwość łączenia roli matki i żony oraz pracy zawodowej z pasją do pomagania innym i służby na rzecz kraju” – przekazała KPRP.

W komunikacie przypomniano, że WOT wykorzystują umiejętności i doświadczenie swoich ochotników w codziennej służbie, także w działaniach przeciw epidemii koronawirusa, które polegają m.in. na wspólnych patrolach z policją, nadzorze nad przestrzeganiem kwarantanny, wsparciu w kontroli granic i pomocy osobom starszym.

O operacji antykryzysowej mówił dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, który połączył się zdalnie z uczestniczkami spotkania. Podziękował małżonce prezydenta za zaangażowanie w akcję rozwożenia seniorom posiłków i dyżury na infolinii WOT.

Prezydent Andrzej Duda w odtworzonym nagraniu wyraził życzenia „zdrowia, entuzjazmu w podejmowaniu kolejnych wyzwań, satysfakcji i pomyślności” z okazji Dnia Kobiet.

Funkcjonujące od początku 2017 r. jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych WOT liczą obecnie ponad 23 tys. ochotników i ponad 3,7 tys. żołnierzy zawodowych. Wśród ochotników ponad 4 tys. (17 proc.) to kobiety, w korpusie żołnierzy zawodowych WOT kobiet jest 330 – blisko 9 procent. Zadania WOT to wsparcie lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych i w przypadku zagrożeń niemilitarnych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

Od marca ubiegłego roku w działaniach przeciw pandemii uczestniczy 16,5 tys. żołnierzy WOT, których 80 proc. stanowią żołnierze ochotnicy.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk