ZagranicaAustria zawiesza szczepienia partią preparatu AstraZeneca po zgonie i NOPie

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Jak donosi Reuters, austriackie władze zawiesiły szczepienia szczepionką COVID-19 firmy AstraZeneca jako środek ostrożności po śmierci jednej osoby i niepożądanych odczynach poszczepiennych.

„Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa w Opiece Zdrowotnej (BASG) otrzymał dwa raporty tymczasowo związane ze szczepieniem z tej samej partii szczepionki AstraZeneca w klinice okręgowej Zwettl” w prowincji Dolna Austria.

Jedna 49-letnia kobieta zmarła w wyniku ciężkich zaburzeń krzepnięcia, podczas gdy 35-letnia kobieta zachorowała na zator tętnicy płucnej i jest w trakcie rekonwalescencji. Zator tętnicy płucnej to ostra choroba płuc spowodowana przemieszczeniem skrzepu krwi.

„Obecnie nie ma dowodów na związek przyczynowy ze szczepieniem” – powiedział BASG.

Austriacka gazeta Niederoesterreichische Nachrichten, a także nadawca ORF i agencja informacyjna APA podały, że obie kobiety były pielęgniarkami, które pracowały w klinice Zwettl.

BASG powiedział, że krzepnięcie krwi nie było jednym ze znanych skutków ubocznych szczepionki. Intensywnie prowadzi dochodzenie, aby całkowicie wykluczyć wszelkie możliwe powiązania.

„Jako środek zapobiegawczy, pozostałe zapasy partii szczepionki, której dotyczy problem, nie są już wydawane ani szczepione” – dodał.

Rzecznik AstraZeneca powiedział: „Nie było żadnych potwierdzonych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionką”, dodając, że wszystkie partie podlegają ścisłej i rygorystycznej kontroli jakości.

Jak powiedział, testy i dotychczasowe doświadczenia wskazują, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna i została zatwierdzona do użytku w ponad 50 krajach.

AstraZeneca oświadczyła również, że jest w kontakcie z władzami austriackimi i w pełni poprze dochodzenie.

Unijne organy regulacyjne pod koniec stycznia zatwierdziły produkt, stwierdzając, że jest skuteczny i bezpieczny w użyciu, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w połowie lutego umieściła produkt na liście do stosowania w nagłych wypadkach.

Działania niepożądane obserwowane w badaniach były przeważnie krótkotrwałe i nie zgłaszano problemów z krzepnięciem krwi.

Ocena bezpieczeństwa przeprowadzona przez niemiecki organ regulacyjny ds. Szczepionek obejmująca ponad 360 000 osób, które otrzymały szczepionkę Astra w tym kraju w okresie od wprowadzenia na rynek na początku lutego do 26 lutego, wykazała, że ​​działania niepożądane były zgodne z profilem bezpieczeństwa opisanym w badaniach klinicznych.

Źródło: Reuters

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Hofer

    7 marca, 2021 at 9:56 pm

    I po co te całe ceregiele, szczepić dalej – Ordnung muss sein!!!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × 3 =