PolskaNa polski rynek mogą być dostarczone tylko szczepionki zweryfikowane i bezpieczne

Magdalena Targańska5 marca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Na polski rynek mogą być dostarczone tylko szczepionki zweryfikowane i bezpieczne – podkreślił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o obecną możliwość zakupu preparatów z Rosji czy Chin.

„Krążą informacje na temat zakupu szczepionki chińskiej czy rosyjskiej, ale mamy zdecydowane podejście, że jedynymi produktami, które mogą być dostarczone na polski rynek to są produkty, które są zweryfikowane, bo bezpieczeństwo pacjentów ma największe znaczenie” – powiedział Niedzielski.

Dodał, że na tę chwilę nie ma możliwości, żeby rekomendował dopuszczenie tych szczepionek. „Chcemy opierać się na dowodach, nie na intuicji i przeczuciach” – zaznaczył.

Dopuszczone w UE, a co za tym idzie stosowane w Polsce, są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.

Jedna szczepionka – Janssen, opracowana przez firmę Johnson & Johnson – ma złożony wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Trzy kolejne szczepionki są w procedurze przeglądu etapowego i są to: Novavax, CureVac i Sputnik V. (PAP)

 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − dziewięć =