PolskaAktywny powrót do szkoły za 42 miliony złotych

Paweł Skutecki5 marca, 20214 min

Wartość realizacji programu „Aktywny powrót do szkoły” w tym roku to 42 mln zł. Od kwietnia akademie wychowania fizycznego szkolić będą nauczycieli, a od września planowane jest uruchomienie dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów – poinformował w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowały projekt „Program wspomagający uczniów po pandemii”. Jest ona podzielony na dwa etapy: pierwszy – Aktywny powrót do szkoły i drugi – Sport Klub.

W piątek minister Czarnek zainaugurował program „Aktywny powrót do szkoły”. „Niewątpliwie program będzie kontynuowany w latach następnych. Wszystko będzie zależało od tego, jakie będzie zainteresowanie” – zapowiedział.

„Nauka zdalna spowodowała niższy poziom sprawności fizycznej dzieci. (…) Długotrwałe przesiadywanie w pomieszczeniach zamkniętych i brak aktywności fizycznej spowodowały, że poziom sprawności fizycznej jest niższy” – powiedział Czarnek. Minister zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie spotęgował się problem nadwagi i otyłości u dzieci, uczniom często dolegają również wady postawy i bóle kręgosłupa.

Od kwietnia akademie wychowania fizycznego będą przeprowadzały szkolenia dla nauczycieli. Mają oni zdobyć dodatkowe umiejętności potrzebne do efektywniejszego wykorzystania zajęć wychowania fizycznego przez uczniów. Łącznie w całym kraju przeprowadzone zostanie 420 sesji szkoleniowych dla nauczycieli, zarówno w trybie online, jak i stacjonarnie.

Na zajęciach nauczyciele pod okiem specjalistów poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej i zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19.

Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej oraz metod pokonywania barier aktywności fizycznej.

Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu, ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe. Szkoły, które przystąpią do programu, otrzymają pieniądze na organizację zajęć sportowych dla uczniów w 20-osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie ok. 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. resort edukacji przeznacza blisko 42 mln zł. Takie zajęcia mają zostać uruchomione od września.

Szef MEiN przypomniał, że resort przygotowuje w sumie cztery programy wspierające uczniów po zakończeniu nauki zdalnej. Oprócz programu obejmującego zajęcia sportowe będą to również: wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku i pomoc w uzupełnieniu wiedzy.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 − trzy =