Nowe taśmy Obajtka

„Gazeta Wyborcza” opublikowała kolejną część nagrań Daniela Obajtka, które (według GW) potwierdzają, że Obajtek jako wójt Pcimia (był nim w latach 2006-15, od 2007 r. jest też członkiem PiS) wydawał dyrektorowi handlowemu firmy TT Plast o imieniu Szymon polecenia, jak zdobywać kontrahentów, dyktował ceny i marże – de facto kierował spółką – twierdzi GW.

Według Wyborczej Daniel Obajtek zeznając w grudniu 2014 r., skłamał pod przysięgą, że nie miał żadnych kontaktów biznesowych z TT Plast. To był proces o wyłudzenie unijnych dotacji przez jego wuja Romana Lisa, współwłaściciela konkurencyjnej spółki Elektroplast, z którym Obajtek był skonfliktowany. Dowody na to, według GW, znajdowały się na opublikowanych w piątek taśmach. W środę opublikowano nowe taśmy – rozmowy Bernadetty Obajtek z Szymonem – tym samym, z którym wielokrotnie kontaktował się obecny prezes Orlenu od lutego do sierpnia 2009 r. Współpracownicy nazywali ją „Bernadką”. Była członkinią zarządu firmy TT Plast i dyrektorką ds. rynku wodno-kanalizacyjnego.

Na nowych nagraniach są to rozmowy pomiędzy „Bernadką” i Szymonem, oraz Szymonem i Danielem Obajtkiem z 14 sierpnia 2009 r. Oboje, zarówno prezes Orlenu jak i „Bernadak”, w rozmowach z pracownikiem TT Plastu przekazywali informacje o ruchach kadrowych w konkurencyjnych firmach.

– Powiedz mi, Danielu, o dwie rzeczy chciałem się zapytać. Coś mi Bernadka mówiła, że Sławek idzie do Bierunia, nic nie wiem – mówił na nagraniu Szymon. W odpowiedzi słyszy od Obajtka, że ten „zastanawia się z chłopakami”, a Szymon jest od „grubszych tematów”. – Sam wiesz, jak to wygląda jechać tam na dzień, na dwa, jak tu mamy, k***a, tyle tematów – mówił Daniel Obajtek.

– No, Szymek, miałem z tobą na ten temat gadać w poniedziałek, ale co ja będę gadać, jak nie wiem, czy Sławek przyjmie tę ofertę. Jeżeli Sławek przyjmie ofertę, to będziemy gadać z tobą. Jeśli Sławek nie przyjmie oferty, to jest inna sprawa – wyjaśnia Daniel Obajtek Szymonowi.

Cztery dni później, 18 sierpnia, Bernadetta Obajtek pojawia się na jeszcze jednym nagraniu. Dzwoni do Szymona i skarży się, że jeden z kontrahentów TT Plastu chce zwrócić towar jako wadliwy, ale tak naprawdę według niej szuka pretekstu do rozwiązania współpracy.

– No tak, ale co RL-ki mamy cieńsze niż Elektroplast? – dopytuje ją Szymon.

– Mamy – przyznaje Bernadka.

– No to mamy odpowiedź. Jak miał grube RL-ki i ma takie cienkie RL-ki, to co sobie myśli? – pyta Szymon. I dwukrotnie wskazuje, że rozmawiał i będzie jeszcze raz rozmawiał o tym z Danielem Obajtkiem: – Ja myślę, że to nie jest zła wola, tylko po prostu, no tłumaczyłem to Danielowi, jeżeli człowiek miał twarda rurę i nagle dostał miękką rurę, no to sobie pomyślał, że ma gorszą, nie?

I dodaje, że tak właśnie wytłumaczy to Danielowi Obajtkowi: – Ja to właśnie Danielowi powiem, że to nie tak, że nic nie było źle i wszystko było dobrze, tylko, że po prostu mieli gorszą jakość i tyle.

Godzinę później do Szymona w tej samej sprawie dzwoni Daniel Obajtek: – Jestem w firmie. Patrzę na tę rurę, chcę ci powiedzieć, że szukają ch*ja do dupy. Powiem ci szczerze, że jedynie „37” była cieńsza, ale wizualnie rura jak rura.

Jak twierdzi „Gazeta Wyborcza”, nagrania z rozmów Daniela Obajtka i Bernadetty Obajtek z pracownikiem TT Plastu, Szymonem, od 2016 r. ma krakowska prokuratura, która nigdy nie zajęła się sprawą. Śledczy w rozmowie z „GW” przyznali, że nawet nie odsłuchali obciążających taśm. Nagrania złożył Roman Lis – wujek Daniela Obajtka, u którego w wieku 19 lat obecny prezes Orlenu zatrudnił się w firmie Elektroplast. W 2006 r. odszedł, ponieważ wybrano go na wójta gminy Pcim.

Służby prasowe Orlenu w oświadczeniu po publikacji w „Wyborczej” rozmów ówczesnego wójta Pcimia z Szymonem napisały: „W związku z tym, że w artykule wykorzystano fragmenty nagrań rozmów z bliżej nieokreśloną osobą, które dodatkowo powstały bez zgody oraz wiedzy prezesa PKN Orlen, poddamy je analizom prawnym”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk