PolskaProf. Gut: widać pierwszy efekt szczepień wśród seniorów

Magdalena Targańska3 marca, 202124 min

Widać pierwszy efekt szczepień wśród seniorów. To nie oni są obecnie główną grupą zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – powiedział PAP w środę wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem trzeba odłożyć na bok politykę i kupować szczepionki gdzie tylko się da.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w środę w Programie I Polskiego Radia o dziennej liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce.

„Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także widzimy, że nabiera impetu. Dzisiaj mamy nowych przypadków potwierdzonych 15 698. To jest prawie dwukrotnie więcej niż w dniu wczorajszym” – powiedział.

Z danych MZ wynika, że tydzień temu w środę potwierdzonych zakażeń było 12 146, a 372 osoby zmarły. Z kolei dwa tygodnie temu – potwierdzono 8 694 zakażenia, a zmarło 279 osób.

Prof. Gut zwrócił uwagę na to, że zgonów jest nadal dużo, ale przy rosnącej już jakiś czas liczbie zakażeń – relatywnie mniej niż kilka tygodni temu.

„Procent ciężkich przebiegów wśród obecnie zakażonych osób powinien spadać. To jest właśnie efekt szczepień. Pomalutku zaczyna go być widać. Teraz zakażają się aktywni zawodowo, i tego ciężko uniknąć, ale także ci, którzy bawili się w Zakopanem czy innym kurorcie w sposób beztroski” – ocenił Gut.

Jego zdaniem trzeba odłożyć na bok politykę i kupować szczepionki gdzie się da.

„Może jestem czasami radykalny w swoich sądach, ale poszedłbym drogą Słowacji i Węgier. Na co mamy się oglądać? Przecież dopuszczone już w UE szczepionki do nas nie docierają w potrzebnej liczbie. Trwa jakaś wojna koncernów, która ma wymusić na klientach system aukcyjny. Można kupić szczepionkę z Chin i u nas szybko przeprowadzić badania na ochotnikach, jeżeli mamy jakieś wątpliwości. Potem udostępnić te wyniki – tak jak zrobił Izrael w przypadku Pfizera. Jeszcze za to nas Chińczycy będą po rękach całować, bo uwiarygodnimy ich produkt. Te wszystkie szczepionki oparte są na tym samym białku. Nie wierzę osobiście w to, że któraś jest zdecydowanie mniej skuteczna. Wszystkie są w mojej ocenie dobre i bezpieczne” – powiedział prof. Gut.

Jego zdaniem lepiej mieć czyste sumienie i kupić za dużo szczepionek z różnych stron niż czekać na polityczne ustalenia.

„Przecież gdybyśmy mieli czym zaszczepić wszystkich powyżej 60 lat, a także osoby schorowane, to dziennych zakażeń może być i 20 tysięcy. Bo wówczas odsetek zgonów będzie znacznie mniejszy. Proszę spojrzeć na dane izraelskie. Tam śmiertelność już spadła poniżej 1 procenta, a nadal będzie szła w dół. To dają masowe i szybkie szczepienia” – powiedział Gut. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 komentarze

 • Leszek

  3 marca, 2021 at 10:25 am

  Podwajajace się wyniki.
  STRASZNE!
  Za dwa tygodnie będziemy mieli:
  128 mln 598 016 przypadków.
  Prosty rachunek.

  Odpowiedz

 • ( ˇ෴ˇ )

  3 marca, 2021 at 3:20 pm

  A na Białorusi widać stary efekt nie zawracania dupy przez parchów i wszyscy zdrowi, dziękować Bogu!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − cztery =