Za kilka dni ruszy rejestracja na szczepienia osób w wieku 69 lat

Magdalena Targańska1 marca, 20213 min

Za kilka dni ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 69 lat – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że od teraz rejestracja będzie uruchamiana dla poszczególnych roczników, a nie dla grup wiekowych.

W rozmowie na antenie Radia Plus Niedzielskiego zapytano o słowa głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, który był pytany w TVN24, czy widzi sens szczepień nauczycieli akademickich.

„Rada Medyczna, nie tylko ja, stoimy na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych. To są ludzie, korzy umierają, jeśli zachorują na COVID-19. Śmiertelność 20-procentowa jest śmiertelnością olbrzymią” – powiedział.

„Chcę uspokoić wszystkich nauczycieli, wykładowców, absolutnie takiej decyzji w tej chwili nie przewiduję” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że akcja szczepień pewnie zakończy się w 2 – 3 tygodnie, ponieważ wszyscy chętni są już zgłoszeni i mają wyznaczone terminy.

„W tym sensie nie wyobrażam sobie przerwania procesu szczepienia nauczycieli i to jeszcze w jego połowie czy w trzech czwartych zaawansowania tego procesu” – powiedział.

Podkreślił przy tym, że oczywiste jest, że przy możliwości szczepienia AstrąZeneką osób do 69 lat trzeba skoncentrować się na szczepieniach seniorów.

„Dlatego za chwilę otworzymy nabory, czyli możliwość zgłoszenia dla osób w wieku 69 lat, bo będziemy mieli tutaj takie kohorty roczne, potem oczywiście kolejne (roczniki – PAP) w miarę możliwości” – powiedział.

Dodał, że rozpoczęcie rejestracji 69-latków jest kwestią dni.

„Bo chcielibyśmy ją zakończyć nawet do połowy marca” – powiedział minister.

Zapytany, czy od teraz możliwość zgłoszenia na szczepienie będzie otwarta dla poszczególnych roczników, a nie grup wiekowych, Niedzielski potwierdził. Podkreślił, że liczebność każdego kolejnego rocznika przewidzianego do szczepienia jest coraz większa. (PAP)

 

Autorka: Sonia Otfinowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × dwa =