Film„The Crown”, „Nomadland” i „Kolejny film o Boracie” wśród zdobywców Złotych Globów

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Triumfatorem 78. edycji Złotych Globów, nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, okazał się w niedzielę serial „The Crown”, który zdobył cztery statuetki. „Nomadland” i „Kolejny film o Boracie” zdobyły po dwie, a najlepszym filmem zagranicznym został koreańskojęzyczny „Minari”.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się wirtualnie ze względu na pandemię Covid-19.

Nagrodę dla najlepszego serialu otrzymał „The Crown”. Grająca w nim księżną Dianę Emma Corin została uhonorowana statuetką jako najlepsza aktorka w serialu dramatycznym, a kreacja odtwarzającej postać premier Margaret Thatcher Gillian Anderson została uznana za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w serialu dramatycznym. Grający księcia Karola Josh O’Connor otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym.

Duży sukces odniosła Chloe Zhao. Jej „Nomadland” otrzymał Złoty Glob dla najlepszego filmu dramatycznego, a ona sama trofeum dla najlepszego reżysera.

Dwie nagrody dostał także Sacha Baron Cohen. Jego „Kolejny film o Boracie” wygrał w kategorii najlepszego filmu komediowego lub musicalu. Aktor został też wyróżniony statuetką dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu.

Za najlepszy scenariusz uhonorowany został Aaron Sorkin za „Proces Siódemki z Chicago”.

78. ceremonia rozdania Złotych Globów została przeprowadzona wirtualnie ze względu na pandemię koronawirusa nie tylko, jak zwykle w Los Angeles, lecz także w Nowym Jorku. Większość zwycięzców uczestniczyła w gali ze swoich domów.

Wyróżnienie dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym zdobyła Andra Day za rolę w filmie „The United States vs. Billie Holiday”. Chadwick Boseman został uznany pośmiertnie najlepszym aktorem dramatycznym za rolę w obrazie „Ma Rainey: Matka bluesa”.

Nagrodę za najlepszy film telewizyjny lub miniserial otrzymał „Gambit królowej”, w którym wystąpił polski aktor Marcin Dorociński w roli Vasily’a Borgova. Za najlepszą pierwszoplanową rolę w tej kategorii produkcji wyróżniono grającą w nim główną rolę Anyę Taylor-Joy.

Catherin O’Hara została uznana za najlepszą aktorkę w serialu komediowym lub musicalu, doceniono ją za kreację w serialu „Schitt’s Creek”. Najlepszym aktorem w filmie telewizyjnym lub miniserialu został Mark Ruffalo za film „To wiem na pewno”. Nagrodę dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu odebrał Jason Sudeikis grający w „Ted Lasso”.

Daniel Kaluuya otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie dramatycznym za rolę w „Judas and the Black Messiah”. Za najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym uznano Johna Boyega, który wystapił w serialu „Mały Topór”. Byli to pierwsi afroamerykańscy artyści, których wyróżniono w tych kateogriach.

Jodie Foster zdobyła nagrodę dla najlepszej drugoplanowej aktorki w filmie dramatycznym, wystąpiła w obrazie „Mauretańczyk”.

W trakcie wirtualnej gali przyznano także specjalne wyróżnienia. Nagroda im. Cecila B. DeMille’a za całokształt twórczości trafiła do Jane Fondy, a trofeum imienia Carol Burnett do Normana Leara.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − 14 =