PolskaMandaty od skarbówki ostro w górę

Magdalena Targańska1 marca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nawet 14 tys. zł zamiast niecałych 6 tys. zł – tyle niedługo będzie wynosił mandat od urzędu skarbowego. Wszystko za sprawą posłów PiS, którzy przegłosowali zmiany w prawie.

Jak podaje money.pl podwyżka mandatów została niejako „ukryta” w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Znalazł się tam bowiem zapis, który zwiększa kwotę mandatu z dwu- do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Dziś za wykroczenie można dostać niespełna 6 tys. zł mandatu, a za to samo pod koniec roku trzeba już będzie zapłacić nawet 14 tys. zł.

– Celem tej zmiany nie jest zwiększenie represyjności. Ma ona raczej służyć przyspieszeniu oraz istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe, które będą mogły być załatwione szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu – tak zmiany tłumaczy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Jakub Nagórski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Jak podaje money.pl zmiana ma wejść w życie w maju 2021 roku. Sejm już przegłosował nowelizację, teraz trafi ona do Senatu. Nawet jeśli izba wyższa wprowadzi poprawki dotyczące tego zapisu, to nie należy spodziewać się, by przeszły one po powrocie ustawy do Sejmu.

Czym się różni wykroczenie od przestępstwa skarbowego? Kwotą. Jeśli podatnik uniknie podatku w wysokości poniżej 14 tys. zł – jest to wykroczenie. Jeśli „wykiwa” fiskusa na więcej – mamy już do czynienia z przestępstwem.

 

Źródło: money.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć + 13 =