Wizyta papieża w Iraku dojdzie do skutku?

Paweł Skutecki28 lutego, 20213 min

Nuncjatura apostolska w Iraku ogłosiła w niedzielę, że kontynuowane są przygotowania do wizyty papieża Franciszka, który oczekiwany jest w Bagdadzie 5 marca. Placówka Watykanu oficjalnie potwierdziła, że nuncjusz abp Mitja Leskovar zakażony jest koronawirusem. Tymczasem w Iraku trwają antyrządowe protesty.

Informację o wykryciu zakażenia podano w sobotę, a jej potwierdzenie uzyskali dziennikarze akredytowani przy Stolicy Apostolskiej.Sekretarz nuncjatury w Bagdadzie ksiądz Ervin Lengyel w komunikacie zamieszczonym na Twitterze potwierdził, że pochodzący ze Słowenii arcybiskup Leskovar jest zakażony.

„Ma bardzo lekkie objawy i w samoizolacji dalej pracuje nad przygotowaniem podróży apostolskiej” – zapewnił węgierski ksiądz.

W czasie każdej podróży to nuncjusz w danym kraju towarzyszy papieżowi.

W dniach od 5 do 8 marca Franciszek odwiedzi Bagdad, miasto An-Nadżaf – cel pielgrzymek szyitów, gdzie złoży wizytę ajatollahowi Alemu al-Sistaniemu; uda się też do krainy Ur – ziemi Abrahama. Będzie również w Irbilu, czyli w stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, w Mosulu i mieście Karakosz na Równinie Niniwy, to jest tradycyjnym terenie chrześcijan. Ksiądz Lengyel zamieścił też zdjęcie z hasłem „Bagdad czeka na papieża Franciszka”. Przedstawia ono billboard z wizerunkiem papieża i ajatollaha al-Sistaniego.

W sobotę w odległym od Bagdadu o 350 kilometrów mieście Nasiyah w starciach między protestującymi a policją zginęło siedem osób a ponad stu zostało rannych. Policja otworzyła ogień, kiedy manifestacji podpalili budynek lokalnych władz.  (PAP)(pas)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk