Od Konfederacji przez PIS i KO do Lewicy: jest zgoda w sprawie szczepień przeciwko COVID-19

Paweł Skutecki28 lutego, 202134 min

Politycy PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji uważają, że najważniejsze osoby w państwie, odpowiedzialne za walkę z pandemią, powinny się zaszczepić przeciwko COVID-19. Konfederacja zastrzega jednak, że powinni oni pokryć koszty szczepienia z własnych środków.

W poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o swoim zakażeniu koronawirusem; po kontakcie z Dworczykiem kwarantannę odbył minister zdrowia Adam Niedzielski.

W tym kontekście, na antenie TVN24 politycy zostali zapytani w niedzielę, czy najważniejsze osoby w państwie odpowiedzialne za walkę z pandemią powinny się zaszczepić.

„Uważam, że najważniejsze osoby w państwie powinny się zaszczepić. Być może wywoła to falę hejtu, ale one są na pierwszej linii. Muszą gdzieś pracować, ekran internetowy nie wszystko załatwi. To nie jest możliwe” – oświadczył poseł PiS Bolesław Piecha. „Ja bym sobie tego życzył, wcale nie jestem przeciwnikiem takiego podejścia do sprawy: zaszczepić rząd, być może zaszczepić parlament” – dodał.

Również posłanka KO Barbara Nowacka zgodziła się, że najważniejsze osoby w państwie powinny „przyznać sobie kolejność” w ramach programu szczepień.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) stwierdził, że „problem jest w transparentności”. „Jeżeli by się transparentnie to zrobiło, a nie pokątnie, to ja nie mam nic przeciwko temu” – oświadczył.

Także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska-PSL) oświadczył, że „nie ma nic przeciwko temu, żeby najważniejsi politycy obecnego rządu, którzy codziennie muszą pracować i odpowiadać za bezpieczeństwo państwa, za walkę z koronawirusem, zaszczepili się”. „Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie im czynił z tego zarzutu. Odwrotnie, oni oszczędzają w ten sposób także pieniądze podatników, bo ich wykluczenie z pracy to są koszty” – dodał.

Zdaniem szefa klubu Konfederacji Jakuba Kuleszy, najważniejsze osoby w państwie odpowiadające za walkę z pandemią powinny się zaszczepić w pierwszej kolejności, ale – jak zaznaczył – za swoje pieniądze.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności – w ramach grupy zero – szczepiony jest personel medyczny. Natomiast od 25 stycznia trwają szczepienia populacyjne – na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat. Z kolei 12 lutego rozpoczęły się szczepienia nauczycieli preparatem firmy AstraZeneca.

W Polsce wykonano dotąd w sumie ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19. Drugą dawką otrzymało blisko 1,2 mln osób. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

3 comments

 • Dawid

  28 lutego, 2021 at 4:15 pm

  To, że osoby odpowiedzialne za walkę z pandemia powinny się zaszczepić wynika ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Chcą aby ludzie to robili niech sami się zaszczepia (co wcale nie znaczy, że stanowią dla mnie przykład jaki bym mógł naśladować.) Pytanie co Konfederacja jako partia covido sceptyczna powinna zrobić i powiedzieć. Kulesza czy Dziambor to sa ludzie mający w polityce jakieś obycie, ale nigdy nie wyrosną na liderów czegokolwiek a już na pewno nie Konfederacji. Czy Konfederacja nas zdradzi? Kto nas Polaków nie zdradził? Nie ufam ludziom którzy hodują pająki, są to zwierzęta powiązane ze sferą ciemności. To trochę jakby hodować szerszenie. Co do wypowiedzi to chciałbym jednak znać kontekst tej wypowiedzi, bo póki co wydaje się wyjęta z kontekstu

  Reply

  • Marek

   28 lutego, 2021 at 10:27 pm

   Nie ma żadnej pandemii (przynajmniej w Polsce), a nawet jeśliby istniała, to wstrzykiwanie sobie preparatów eksperymentalnej terapii genowej jest debilizmem.

   Reply

 • ( ˇ෴ˇ )

  1 marca, 2021 at 11:14 am

  Na przykładzie sejmu widać ekspansywność tej POTWORNEJ PANDEMII, z powodu której wyłączono kraj i nałożono areszt domowy na 38 mln ludzi.

  Ilu ich tam było chorych na przestrzeni już ponad roku!? Jakie są statystyki chorych kasjerek w Biedronce, która przecież nie została zamknięta! Są to dane do uzyskania w sekundy, bo przecież ma je ZUS, który tym ludziom wypłaca chorobowe.

  Chorobowe płacone przez ZUS w ogóle jest najlepszym wskaźnikiem chorobotwórczości tego wirusa, bo wielkość chorobowego w 2020 w stosunku do tego z 2019 jasno wskazuje, że się nie różnią, ba, TO OSTATNIE CHOROBOWE JEST PRAWDOPODOBNIE DUŻO NIŻSZE, TAKŻE LICZBA OSÓB HOSPITALIZOWANYCH JEST DUŻO NIŻSZA.

  Jaki z tego wniosek? Że te liczby są tak niskie z powodu szmat noszonych na twarzach, które okazały się przecież niewłaściwe a dopiero obecne są te odpowiednie!?

  UJAWNIĆ ILOŚĆ DNI CHOROBOWEGO NOTOWANEGO PRZEZ ZUS !!!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk