DuchowośćBiskup Mazur: Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii, misjonarze pozostali na placówkach

Paweł Skutecki28 lutego, 20216 min

Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii, misjonarze pozostali na placówkach. Pozostali, by być znakiem nadziei i nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim – powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD podczas centralnych uroczystości w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach.

W drugą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną w Polsce niedzielą „Ad Gentes”, obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. „Ogarniamy serdeczną modlitwą 1883 misjonarki i misjonarzy z Polski, którzy niosą Chrystusa aż po krańce ziemi” – powiedział w czasie mszy św. bp Mazur.

Podkreślił, że „misjonarze od samego początku Kościoła byli wystawieni na różnego rodzaju trudności, niebezpieczeństwa. Także i dzisiaj ratują życie innych i są gotowi oddać życie dla Chrystusa i dla innych” – powiedział hierarcha.

„Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii, misjonarze pozostali na placówkach. Ich postawa nie jest romantycznym zrywem serca, ani też szarżującą odwagą, ale wyrazem zaufania Bogu i miłości do ludzi, do których zostali posłani. Misjonarze pozostali, by być znakiem nadziei i nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo do modlitwy, ofiar duchowych i materialnych” – zaznaczył przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Dziękując Bogu za trud misjonarzy i misjonarek w głoszeniu Ewangelii, prośmy, by Bóg strzegł ich od niebezpieczeństw, wspomagał w trudnościach i błogosławił ich pracy.

Przywołując słowa Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita, który przeżył obóz niemiecki w Dachau zwrócił uwagę, że „dwie trzecie ludzkości nie zna Chrystusa, żyją jakże często w skrajnej nędzy materialnej i moralnej”. „Wprowadzić tych ludzi na drogę wiary, to największe dobro, które można przekazać tym ludziom. Bóg pragnie zbawienia wszystkich, ale chce też w tym dziele naszej współpracy. Wszyscy odpowiedzialni jesteśmy za Kościół Chrystusowy. Potrzebny jest wysiłek całego Kościoła, żeby wykształcić misjonarzy, wysłać ich w kraje misyjne, zaopatrzyć w odpowiednie środki do pracy swoją pomocą materialną i modlitwą” – wskazał biskup.

Podziękował także młodzieży, która podejmuje wolontariat misyjny. „Sługa Boża Paolina Jaricot, choć uważała się tylko +zapałką wzniecającą ogień+, stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele, Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Drodzy młodzi bądźcie tą zapałką wzniecającą ogień, ogień miłości, nadziei, prawdy, wiary i zachęcajcie innych, bo misje to cudowna radość, to wspaniałe szczęście. Dzielić się Chrystusem, pomagać drugiemu człowiekowi na drodze do zbawienia – to prawdziwe szczęście i uszczęśliwianie innych” – powiedział bp Mazur.

Zaapelował również o wsparcie materialne dla misjonarzy. „Pomóżmy im dziś przekazując ofiary do puszek. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” w ubiegłym roku przekazało ponad 3 miliony złotych na pomoc misjonarzom i misjonarkom wspierając walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Dołączmy do grona Darczyńców misji poprzez ofiary na konto Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, a także wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje”.

Zgodnie z danymi Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1892 misjonarek i misjonarzy. W gronie tym są księża fideidonum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy. Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 323 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście − sześć =