Muzeum Auschwitz szykuje nową stałą wystawę polską

Magdalena Targańska27 lutego, 20214 min

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do stworzenia nowej wystawy stałej poświęconej martyrologii Polaków w niemieckim obozie Auschwitz. Jeszcze w tym roku będzie szukało wykonawców m.in. prac budowlanych w bloku 15 oraz stworzenia ekspozycji i jej montażu.

Ekspozycja „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej” zastąpi dotychczasową, która w poobozowym bloku 15 na terenie byłego obozu Auschwitz I istnieje od 1985 r.

Z opublikowanego w biuletynie informacji publicznej tegorocznego planu zamówień wynika, że w drugim kwartale Muzeum będzie poszukiwało wykonawców: projektu plastycznego, a także dokumentacji projektowej z pozwoleniem na budowę. W trzecim kwartale rozpoczną się poszukiwania firmy, która przeprowadzi roboty budowlane i prace konserwatorskie w bloku 15. W ostatnich trzech miesiącach roku ogłoszone zostanie zamówienie na produkcję i montaż nowej wystawy.

Aktualnie rozstrzygany jest konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej i architektoniczno-budowlanej dla ekspozycji.

Dotychczasowa polska wystawa stała „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945” istnieje od 1985 r. i jest jedną z najstarszych ekspozycji na terenie Miejsca Pamięci.

Nowa wystawa polska w bloku 15 ma być istotnym rozszerzeniem przygotowywanej aktualnie wystawy głównej. W KL Auschwitz było uwięzionych ponad 140 tys. polskich więźniów. W ramach Zagłady Niemcy skierowali do obozu ok. 300 tys. polskich Żydów. Wielu Romów, których tu zamordowano także pochodziło z przedwojennych terenów Rzeczypospolitej.

Wystawa zajmie dwa piętra historycznego bloku 15. Będzie prezentowała losy Polaków w niemieckim obozie, traktując o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, obrazując skalę prześladowań, planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań oraz towarzyszące im bezładne okrucieństwo. Przybliży historię pierwszych więźniów obozu – Polaków. Będzie pełniła funkcję wprowadzenia do narracji o genezie Auschwitz i historii Zagłady.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych z Tarnowa przybył do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Polacy stanowili drugą, pod względem liczby osób deportowanych do obozu, grupę więźniów.

Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W obozie zginęło ok. 70 tys. Polaków. (PAP)

 

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk