Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w instytucjach kultury

Karol Kwiatkowski26 lutego, 20215 min

Koncerty, wystawy i debaty upamiętnią przypadający w poniedziałek Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – podaje MKiDN. Z uwagi na pandemię wydarzenia odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej.

„W najbliższy poniedziałek, 1 marca, w całym kraju już po raz 11. będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających bohaterstwo i losy Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, wydarzenia przywołujące historie Żołnierzy Wyklętych odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej. Instytucje prowadzone, współprowadzone lub nadzorowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowały szereg wydarzeń – koncerty, wystawy i debaty” – poinformowano w piątek na stronie resortu.

Jak przypomniano, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej realizując zamysł śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 10 lat temu ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Tym sposobem ofiara, odwaga i poświęcenie Ojczyźnie bohaterów antykomunistycznego podziemia doczekały się godnego upamiętnienia w wymiarze symbolicznym, państwowym i wspólnotowym” – podkreślono.

„Dekada kultywowania pamięci bohaterów powojennych walk o wolność przyniosła niezliczone inicjatywy lokalne, społeczne, instytucjonalne i międzypokoleniowe, które korzystając z rozmaitych form przekazu, opowiadały Polakom i światu, historię tych, którzy w imię wolnej Polski zapłacili najwyższą cenę. Wielowymiarowy i sieciowy, bo oparty zarówno o instytucje państwowe, jak i oddolne inicjatywy obywatelskie charakter Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych sprawił, że losy walczących o wolną Polskę bohaterów na trwale wpisały się w pamięć zbiorową Polaków” – zaznaczono.

Wśród wydarzeń, do udziału w których zachęca resort, znalazła się dostępna od piątku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentacja eksponatów należących do sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Janiny Wisłojć-Smoleńskiej ps. Jachna. W sobotę Muzeum organizuje zaś koncert piosenek partyzanckich. Na warstwę artystyczną złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy, żołnierza i dowódcy szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu.

W poniedziałek stołeczne Archiwum Akt Nowych zaprasza na wystawę online „Listy dzieci Żołnierzy Wyklętych”, a Instytut Pileckiego na debatę z cyklu „Ad vocem” poświęconą Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego (1-2 marca, godz. 11–15). Tego dnia online będzie też można zobaczyć koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Szersze informacje o planowanych inicjatywach są dostępne na stronie ministerstwa i organizujących je instytucji. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk