Hindusi życzą sobie informację, czy w polskich towarach jest GMO

Paweł Skutecki26 lutego, 202112 min

Od 1 marca eksporterzy wysyłający produkty spożywcze do Indii będą musieli mieć zaświadczenie informujące, że ich towar wysyłany do tego państwa nie ma GMO – podał resort rolnictwa. Dodano, że w praktyce dotyczy do głównie eksporterów jabłek.

Ministerstwo podało w piątek na swojej stronie internetowej, że „zaświadczenie o braku GMO w produkcie” będzie wydawane w ramach kontroli jakości handlowej, przez wojewódzkich Inspektorów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Aby otrzymać takie zaświadczenie, eksporterzy dokonujący wywozu polskich jabłek do Indii zobowiązani są do złożenia, do właściwego WIJHARS: wniosku eksportera o wydanie zaświadczenia o braku GMO w owocach wysyłanych do Indii oraz oświadczenia eksportera o braku GMO w owocach wysyłanych do Indii. Wzory dokumentów są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/ijhars/wzory-dokumentow.

Eksporterzy za wydanie zaświadczenia muszą również wnieść opłatę w wysokości 17 zł – zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej.

Ministerstwo zaznaczyło, że uzyskanie „zaświadczenia o braku GMO w produkcie” nie zwalnia eksporterów wysyłających owoce do Indii z obowiązków wynikających ze standardowej procedury kontroli zgodności owoców z normami handlowymi UE. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    26 lutego, 2021 at 5:27 pm

    A to bezczelne chamy! My tam nikogo o nic nie pytamy! Żremy co dają, jak te świnie! A Hindusy, paczpan, jakie garde!

Leave a Reply

Koszyk