PolskaZagranicaSegregacja sanitarna staje się faktem. Do lata ma być wdrożony certyfikat szczepień

Paweł Skutecki25 lutego, 202116 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało ponad 29 mln osób w UE, czyli około 8 proc. dorosłej populacji – poinformowała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po pierwszym dniu unijnego wideoszczytu.

„Do dziś szczepionka została zaaplikowana ponad 29 mln osób. Jest to 6,4 proc. populacji UE. Jeśli wyłączymy z tego młodzież i dzieci, to będzie to około 8 proc. dorosłej populacji” – zaznaczyła na wspólnej konferencji z Michelem.Przekazała też, że większość szczepionek z terytorium UE – 95 proc. – eksportuje Pfizer, firma, która wywiązuje się z zobowiązań kontraktowych wobec Unii. „Reszta eksportu przypada głównie na Modernę, która też wywiązuje się z zobowiązań” – powiedziała szefowa KE, odpowiadając na sugestię, że Wspólnota powinna wprowadzić zakaz eksportu dla firm, które nie dotrzymują zobowiązań.

„Wśród naszych obywateli rośnie zmęczenie. To był bardzo trudny rok. Ale nie powinniśmy teraz odpuszczać. Sytuacja w niektórych częściach Europy pozostaje poważna, a oprócz tego musimy uważać na nowe warianty (koronawirusa)” – zaapelowała von der Leyen, dodając, że w 20 krajach UE liczba zakażeń obecnie spada, a w siedmiu rośnie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaapelowała w czwartek o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień, by zdążyć do lata. Podała też, że mogłyby one zawierać informacje takie jak podana szczepionka, negatywny wynik testu lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19.

„W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze szereg otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku” – zadeklarowała szefowa KE.

„Państwa członkowskie muszą to wdrożyć w swoich systemach ochrony zdrowia i ochrony granic” – dodała i oświadczyła, że KE oferuje wsparcie, żeby zapewnić interoperacyjność poszczególnych narodowych rozwiązań. Oceniła, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy. „Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata” – zaapelowała.

Von der Leyen odpowiedziała się też za współpracą sektora farmaceutycznego ws. wypracowania odpowiedzi na nowe warianty wirusa. Jak mówiła, świat potrzebuje wymiany wiedzy, aby być przygotowanym na nowe warianty.

Dopytywana o kwestie restrykcji granicznych stosowanych przez sześć unijnych krajów, odpowiedziała, że w tej kwestii ważne jest postępowanie zgodnie z rekomendacjami Rady UE, które zostały przyjęte jednomyślnie. „Wiem, że jest konflikt między sytuacją zdrowotną a swobodnym przepływem (osób – PAP), ale do każdego przypadku należy podchodzić oddzielnie” – powiedziała dodając, że restrykcje muszą być proporcjonalne.

Niedawno Komisja Europejska wysłała listy z upomnieniem do sześciu krajów członkowskich – Belgii, Finlandii, Danii, Niemiec, Węgier i Szwecji – za zbyt surowe restrykcje dotyczące podróżowania w związku z pandemią koronawirusa.

„Podkreślamy w tych pismach, że ograniczenia wolnego poruszania się nie mogą być dyskryminujące i muszą być proporcjonalne (do sytuacji – PAP). Wzywamy państwa członkowskie do lepszego dostosowania swoich środków do rekomendacji, które zostały wspólnie uzgodnione” – poinformowała wówczas, wyrażając nadzieję, że problem zostanie rozwiązany bez konieczności podejmowania przez Komisję kroków prawnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • Lu

    26 lutego, 2021 at 8:02 am

    Te wszystkie neokomuchy zapominaja o ochronie danych osobowych w tym medycznych. Nie bede poslugiwal sie zadnym paszportem szczepionkowym, podobnie jak nie posiadam maski i nie zakrywam twarzy i zyje, w dodatku bez mandatow.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

10 − 9 =