PolskaProjekt dotyczący zwalczania terroryzmu trafił do komisji

Paweł Skutecki25 lutego, 202116 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił w czwartek projekt PiS uzupełniający przepisy ws. zwalczania terroryzmu, a także odnoszący się m.in. do procedur karnych w okresie pandemii. Sejm nie uwzględnił wniosku opozycji o odrzucenie projektu.

W czwartek przed południem kluby KO, Lewicy i Koalicji Polskiej opowiedziały się za odrzuceniem tego projektu w pierwszym czytaniu. Ich przedstawiciele podkreślali, że zakres projektu wykracza poza główny cel, jakim miało być zwalczanie terroryzmu, i zawiera wiele – w ich opinii – kontrowersyjnych zmian w procedurach karnych uzasadnianych sytuacją pandemii.

W popołudniowym głosowaniu za odrzuceniem projektu opowiedziało się 216 posłów, przeciw było 232, zaś 5 wstrzymało się od głosu. Projektem zajmie się teraz sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Projekt, którego głównym celem jest dostosowanie zapisów Kodeksu karnego do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2017 r., wpłynął do Sejmu w styczniu tego roku. Zgodnie z projektowanymi zmianami karze do pięciu lat więzienia miałaby podlegać nie tylko osoba, która „w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym uczestniczy w szkoleniu mogącym umożliwić popełnienie takiego przestępstwa”, ale także ta, która „samodzielnie zapoznaje się z treściami” mogącymi ułatwić zamach terrorystyczny.

Projekt zawiera też jednak inne rozwiązania, m.in. zapisy dotyczące zawieszenia biegu terminów przedawnienia karalności czynów w związku ze stanem epidemii oraz udostępniania akt spraw.

W projekcie zaproponowano na przykład, by do tzw. ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. dodać zapis, zgodnie z którym „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 oraz w terminie 6 miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe”.

„Przedawnienie nie jest prawem osoby, która popełniła czyn” – podkreślał podczas czwartkowej debaty w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Dodawał, że „to ustawodawca ma prawo określić zakres przedawnienia i w tym przypadku oczywistym jest, że gwarancją dla obywateli jest to, że jeżeli doszło do przedawnienia, to prawo w tym przypadku nie działa wstecz”.

W drugiej połowie stycznia do projektu złożono autopoprawkę, zgodnie z którą „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach (…) o przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica nie przekracza 5 lat, na rozprawie apelacyjnej sąd orzeka w składzie jednego sędziego, jeżeli w pierwszej instancji sąd orzekał w takim samym składzie”. Propozycja poszerzenia możliwości rozpoznawania apelacji w sprawach karnych przez jednego sędziego wywołała zaniepokojenie m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Autopoprawka zakłada też zmiany w poręczeniach, m.in. zakazuje zbiórki środków na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo. „Sąd albo prokurator może uzależnić przyjęcie przedmiotu poręczenia majątkowego od wykazania przez osobę składającą poręczenie źródła pochodzenia tego przedmiotu” – dodano.

W projektowanych zmianach zaproponowano też szereg przepisów regulujących instytucję tzw. listu żelaznego, co według projektodawców skutkować będzie „podniesieniem jej funkcjonalności, jak i usunięciem pola do rozbieżnego stosowania tej instytucji”. Chodzi m.in. o zapewnienie wpływu prokuratora na stosowanie tej instytucji na etapie postępowania przygotowawczego oraz kwestie stosowania listów żelaznych w przypadkach orzeczonego wcześniej tymczasowego aresztowania.

Innym z obszarów, do których odnosi się projekt, jest przemodelowanie i doprecyzowanie kształtu tzw. posiedzenia wstępnego w sprawach karnych, które odbywa się jeszcze przed formalnym rozpoczęciem rozprawy. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Marcin Chomiuk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • ( ˇ෴ˇ )

    25 lutego, 2021 at 8:38 pm

    Terroryzmu, tak, to jest najważniejsze. No i te straszne hulajnogi. A co z UFO, wy krągłoziemce!? Myślicie, że znikły!? A gówno! Po prostu są niewidoczne i ABW powinno je ścigać. Łatwo poznać ich aktywność po zachowaniach wściekłych macic, które UFO poddało penetracji i wszczepiło im cipa. Nie powiem gdzie. I teraz wyobraźcie sobie, że uruchomią 5 Gie! No ludzieee… tego nikt już nie opanuje.. Zgadnijcie gdzie będziemy nosić te.. no.. pasy cnoty.. Cioty i pasy cnoty… Czym oni nas karmią.. bromem?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − sześć =