PolskaMüller: w czwartek lub najpóźniej w piątek zostanie opublikowane jednolite rozporządzenie ws. obostrzeń

Karol Kwiatkowski25 lutego, 20214 min

Spodziewam się, że jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek z samego rana zostanie opublikowane rozporządzenie w sprawie obostrzeń; będzie ono miało charakter aktu jednolitego łączącego wszystkie regulacje z ostatnich tygodni – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że trwa głosowanie obiegowe nad nowym rozporządzeniem w sprawie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

„Spodziewam się, że dzisiaj zostanie to głosowanie zakończone i jeszcze dzisiaj albo najpóźniej jutro z samego rana zostanie opublikowane to rozporządzenie” – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że będzie ono miało charakter „aktu jednolitego”, bo dotąd rozporządzenie było wielokrotnie nowelizowane. „W związku z tym w tej chwili, to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny” – zaznaczył Müller.

Pytany, o pracowników transgranicznych – w kontekście tego, że od soboty wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji (z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu) – rzecznik rządu odparł, że „te osoby zgodnie z tym projektem rozporządzenia będą zwolnione z obowiązku posiadania badania”. „Tak, aby mogły faktycznie granicę przekraczać w taki sposób, aby swoje obowiązki zawodowe kontynuować” – powiedział Müller.

Natomiast – dodał – „oczywiście w pozostałym zakresie, w szczególności w zakresie turystów, te obostrzenia będą obowiązywały”. „Czyli kwestia posiadania aktualnych badań lub ewentualnie przejścia na kwarantannę, czyli ten sposób, który jest stosowany w przypadku osób nieposiadających tych badań” – zaznaczył rzecznik rządu.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostaną zamknięte, dzieci z klas I-III powrócą do zdalnej nauki.

W pozostałych 15 województwach, kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym – zajęte może być w nich 50 proc. miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego – obłożone może być 50 proc. pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.

Ponadto od soboty w całym kraju będzie obowiązek zakrywania nosa i ust wyłącznie maseczką. (PAP)

autor: Edyta Roś, Mateusz Roszak

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × dwa =