2,9 proc. nauczycieli przedszkolnych z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Paweł Skutecki22 lutego, 202114 min

W ramach testów przesiewowych na obecność SARS-CoV-2 nauczycieli przedszkoli wymazy pobrano od 14,3 tys. osób. Pozytywny wynik otrzymało 415 osób, czyli 2,9 proc. – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania były dobrowolne i bezpłatne.

„Zakończyliśmy ogólnopolską akcję testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Trwała ona w dwóch turach od 7 do 19 lutego i obejmowała nauczycieli szkół podstawowych i specjalnych oraz przedszkoli” – poinformowała rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska.

Od 7 lutego do 12 lutego badaniem objęci byli nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Było to powtórne badanie. Objęło te osoby, które były już testowane w styczniu w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chciały się ponownie poddać badaniu. Wymazy pobrano wtedy od blisko 25 tys. osób (24 969). Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 490 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.

„W piątek, 19 lutego zakończono testowanie nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Trwało ono od 14 lutego 2021 r. Wymazy pobrano od ponad 14 tys. osób (14 311). Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 415 nauczycieli, tj. 2,9 proc. wszystkich wyników badań” – poinformowała Ostrowska.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w razie braku objawów) i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.

Poprzednie badania przesiewowe nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i specjalnych na obecność wirusa SARS-CoV-2 poprzedziły powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Także wówczas badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa). Mogli na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Pozytywny test otrzymało wówczas 2 proc. badanych.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych 18 stycznia, zaraz po feriach zimowych, wrócili do nauki stacjonarnej. Wcześniej, przed feriami i przerwą świąteczną z okazji Bożego Narodzenia, uczyli się zdalnie. Na takie nauczanie przeszli 9 listopada. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.

Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • jakub

  22 lutego, 2021 at 5:03 pm

  a co oznacza pozytywny wynik tego testu? NIC… dosłownie NIC.
  ani choroba
  ani zakażenie
  ani zagrożenie
  NIC jedno wielkie NIC…to po co to badanie?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk