Polscy naukowcy wykryli 12 różnych wariantów koronawirusa m.in. mutację podlaską

Karol Kwiatkowski21 lutego, 202143 min

Naukowcy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykryli 12 różnych wariantów koronawirusa. Analizy wykazały obecność dotychczas nieopisywanych mutacji, które badacze nazwali mutacjami podlaskimi. Kolejne badania wykażą, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowymi wariantami i na ile są groźne – informuje WP abcZdrowie.

WP abcZdrowie donosi, że specjaliści z białostockiego ośrodka diagnostycznego potwierdzili pierwszy odnotowany oficjalnie przypadek zakażenia wariantem południowoafrykańskim i 18 kolejnych zakażeń mutacją z Wielkiej Brytanii. Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów SARS-CoV-2, w tym m.in. wariant belgijski (B.1.1.221) i rosyjski (B.1.1.141). Badania przyniosły jeszcze jedno zaskakujące odkrycie – naukowcy wykryli obecność zupełnie nowych, nieopisywanych jeszcze wariantów koronawirusa, które nazwali podlaskimi.

– Sekwencjowanie spowodowało, że my zaczynamy dopiero poznawać ten genom wirusa dosyć dokładnie, być może okaże się, że te nowo wykryte warianty są zbliżone do tych, które już znamy. Na razie trudno na to odpowiedzieć, bo cały czas prowadzimy prace. Bardziej szczegółowe informacje będziemy mieli w ciągu tygodnia. Te nowe warianty podlaskie są zbliżone do wariantu nowozelandzkiego, rosyjskiego i duńskiego, być może będziemy próbowali pogrupować je w kierunku tych typów. Z literatury wiemy, że te warianty są podobne do klasycznego koronawirusa, więc być może okaże się, że te nowe warianty nie są niepokojące, ale na pewno trzeba je zbadać – wyjaśnia cytowany przez portal dr Reszeć.

Źródło: WP abcZdrowie.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

4 comments

 • jakub

  21 lutego, 2021 at 4:14 pm

  ja odkryłem mutację na Vivaldiego, na Wagnera, na rynku Wrocławskim, mutacje głupoty rządowej i inne…ludzie zwariowali to koniec cywilizacji

 • ( ˇ෴ˇ )

  22 lutego, 2021 at 9:08 am

  Wniosek? Nobel pewny! ZA PONOWNE ODKRYCIE AMERYKI!
  No dobrze, być może to jest potrzebne, żeby świat oprzytomniał! Proponuję po sąsiedzku zbadać jeszcze wirusa białoruskiego, który ma chyba działanie dobroczynne i terapeutyczne, bo mają tam najniższą umieralność od 29 lat!

 • Jed

  22 lutego, 2021 at 10:32 am

  „Z literatury wiemy, że te warianty są podobne do klasycznego koronawirusa, więc być może okaże się, że te nowe warianty nie są niepokojące, ale na pewno trzeba je zbadać – wyjaśnia cytowany przez portal dr Reszeć” – skoro podobne do obecnych i nie są niepokojące to na ch.. siejecie panikę od roku skoro nie są niepokojące!

 • asiooola

  22 lutego, 2021 at 12:50 pm

  Czyli tak, oni biorą tego wirusa na stronę i się go pytają, skąd Ty jesteś? 😀 Leżę i nie wstaję ze śmiechu. To kiedy mutacja Vanuvatu???

Leave a Reply

Koszyk