W Pałacu Prezydenckim debata „O języku (w) pandemii” z udziałem Agaty Kornhauser-Dudy

Magdalena Targańska20 lutego, 202116 min

Wszyscy musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości i wszyscy stosujemy ten nowy język – powiedziała w sobotę małżonka prezydenta Agata Kornhauser – Duda podczas debaty „O języku (w) pandemii” w Pałacu Prezydenckim. Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia, w tym na język – dodała.

„Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia, w tym na język, o czym najlepiej świadczy wygrana słowa +koronawirus+ w plebiscycie na Słowo Roku 2020” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, inaugurując debatę zorganizowaną z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. „Dlatego tematem przewodnim naszego dzisiejszego spotkania będzie język (w) pandemii czy też język pandemii, ponieważ jest to równie interesująca kwestia” – wyjaśniła Pierwsza Dama.Gośćmi Agaty Kornhauser-Dudy zaproszonymi do udziału w debacie były: prezes Fundacji Języka Polskiego dr Magdalena Wanot-Miśtura z Instytutu Języka Polskiego Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz redaktor Agnieszka Kunikowska, która w Programie I Polskiego Radia prowadzi cykliczne audycje o języku.

„Wszyscy musieliśmy dostosować się do tej nowej rzeczywistości i wszyscy stosujemy ten nowy język” – oceniła, dodając, że do pandemicznej rzeczywistości „dostosował się też język”. „Już samo sformułowanie +nowa rzeczywistość+ czy formuła hybrydowa (debaty – PAP) będą dobrym punktem wyjścia do naszej rozmowy” – powiedziała Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama zwróciła uwagę, że „powstały nowe słowa, jak np. covidowiec”, a także „słowa istniejące w języku polskim zaczęły funkcjonować w zupełnie innym kontekście”. „Pojawiły się wreszcie złożenia, takie jak koronalekcje, koronawirus, korona wybory. Wreszcie powróciły słowa, które wyszły już z użytku, jak np. medyk czy ozdrowieniec” – zaznaczyła Kornhauser-Duda. Oceniła, że „język pomaga nam dostosować się do tej nowej rzeczywistości”.

W trakcie debaty Pierwsza Dama zapytała też licealistów z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim m.in. o to, czy zauważyli zmiany, jakie zaszły w języku podczas pandemii. „Jeśli tak, to czy są to dla was zmiany naturalne, czy jednak odczuwacie je jako coś sztucznego, obcego i tymczasowego” – pytała.

Uczniowie zgodnie wyrazili pogląd, że język w naturalny sposób dostosowuje się do sytuacji. „Używamy tych wszystkich słów związanych z pandemią w sposób taki, jakby funkcjonowały w języku powszechnym już od dawna” – podkreśliła Kamila z Sokołowa Podlaskiego.

W komunikacie na stronie www.prezydent.pl zaznaczono, „dyskutowano o językowym odzwierciedleniu rzeczywistości oraz budowaniu i umacnianiu wspólnoty komunikacyjnej, również w jej wirtualnym aspekcie, który ze względu na pojawienie się Covid-19 stał się naszą codziennością”.

„Podczas debaty poruszono zagadnienia dotyczące nowych słów i wyrażeń, które pojawiły się w czasie pandemii, rozmawiano o tym, w jaki sposób język pomaga nam uporać się z nową rzeczywistością i ją tłumaczyć, a także o właściwym doborze słownictwa podczas tegorocznego egzaminu maturalnego” – czytamy w informacji.

Link do całej debaty znajduje się na stronie internetowej: https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,853,o-jezyku-w-pandemii.html. (PAP)

 

autor: Grzegorz Janikowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    21 lutego, 2021 at 5:48 pm

    Czy prócz parchów tam ktoś był?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk