Chciał szczepić kobiety w ciąży, a teraz walczy z maseczkami na brodzie

Paweł Skutecki20 lutego, 202125 min

W Polsce jest powszechna zgoda na to, że ludzie udają – noszą maseczki na brodzie lub przyłbice i półprzyłbice, które kompletnie nic nie dają – tak specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar skomentował nowe zakażenia koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły 8510 nowych zakażeń koronawirusem. Resort poinformował również o śmierci 254 osób.Specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że „od kilku tygodni obserwujemy rozdźwięk między liczbą zakażeń a liczbą zgonów”. „Wiedząc, że śmiertelność koronawirusa wynosi 1, a maksymalnie 2 procent łatwo zauważyć, że liczba zakażeń nie zgadza się z liczbą zgonów” – powiedział. „Liczba zgonów jest zdecydowanie bardziej wiarygodna, bo trudno ją zaniżyć” – dodał. Jak wyliczył, jeśli ponad 200 osób zmarło na Covid, liczba zakażeń powinna wynosić ponad 20 tys. „Z tego wynika, że wykrywamy tylko niewielki odsetek zakażeń” – dodał.Kuchar przyczynę wzrostu zakażeń widzi m.in. w poluzowaniu obostrzeń. „Skoro ograniczenia prowadzą do spadku liczby zakażeń, to ich poluzowanie musi prowadzić do wzrostu. Chodzi o to, żeby ten wzrost był w granicach rozsądku, akceptowalny, ale żeby dało się żyć, bo nie da się wprowadzić lockdownu na rok” – zauważył.

Zwrócił uwagę, że część działań i ograniczeń ma charakter pozorowany. „Jeśli ja widzę ludzi, którzy noszą już nie przyłbicę, a półprzyłbicę, to jest to fikcja, nawet przyłbica nie chroni nas przed zakażeniem koronawirusem” – tłumaczył.

„Z jednej strony robimy ograniczenia, a z drugiej strony akceptujemy ich pozorne przestrzeganie” – powiedział. Zwrócił uwagę, że „w niektórych krajach wprowadzono maseczki chirurgiczne z atestem, w innych państwach ludzie muszą nosić dwie maseczki. A w Polsce jest powszechna zgoda na to, że ludzie udają – noszą maseczki na brodzie, albo noszą przyłbice i półprzyłbice, które kompletnie nic nie dają”.

Dr Kuchar odniósł się do sytuacji z Zakopanego, gdzie na Krupówkach w miniony weekend turyści tłumnie bawili się na ulicach. „Ryzyko zarażenia na przestrzeni otwartej jest 20 razy mniejsze niż w pomieszczeniach zamkniętych” – wyjaśnił. Jego zdaniem „prawdopodobnie więcej zakażeń jest w autobusach, supermarketach i centrach handlowych, gdzie ludzie niedokładnie przestrzegają obostrzeń, a gdzie stężenie wirusa jest wielokrotnie większe”. Przytoczył badania japońskich naukowców, którzy oszacowali, że do siedmiu na osiem zakażeń dochodzi właśnie w pomieszczeniach zamkniętych. (PAP)

autor: Olga Łozińska

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

 • ( ˇ෴ˇ )

  20 lutego, 2021 at 2:13 pm

  Pan Kuchar ma właściwe korzenie i może powiedzieć wszystko. A kto go krytykuje to antysemita jest.

  Reply

 • Tuning

  21 lutego, 2021 at 7:27 am

  Kuchar baranie jak chcesz nosic i pieć maseczek to noś. Nawet możesz swoja gębe gównem nasmarować jeśli bedziesz sądził ze ci to pomoże. Ale nie pierd.. l ze inni świadomi mają to samo robic.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk