Ministerstwo Zdrowia: osłony nosa i ust, jak szaliki i przyłbice, są nieskuteczne

Karol Kwiatkowski19 lutego, 20215 min

Trwa dyskusja o odejściu od możliwości używania nieskutecznych osłon nosa i ust, takich jak szaliki czy przyłbice; decyzja zależy od ekspertów, rozporządzenia w tej sprawie na razie nie będzie – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przekonanie, że zostaną wydane przepisy zobowiązujące do noszenia masek chirurgicznych wyraził główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

„Dyskusja o tym, w jaki sposób mamy zasłaniać nos i usta, jakich materiałów do tego używać, cały czas trwa” – powiedział w piątek Andrusiewicz. Dodał, że „pan profesor Horban, znamienity szef rady medycznej przy premierze” wypowiedział się w sprawie odejścia od niektórych rozwiązań „troszeczkę jeszcze przed zakończeniem tej dyskusji”. Jak powiedział, „to jest opinia eksperta – z którą zresztą wypada się zgodzić – że trzeba sprofesjonalizować zasłanianie nosa i ust”. „Rozmawiamy o odejściu od osłon twarzy, które nie chronią” – powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że obowiązek zasłaniania nosa i ust został wprowadzony w ubiegłym roku, kiedy masek brakowało, „i rzeczywiście dopuszczona została możliwość zakrywania nosa i ust chociażby szalikami, bandanami, chustami i przyłbicami”. „Dzisiaj, kiedy dostępność maseczek jest dużo większa i możemy skorzystać w wielu aptekach i sklepach z bardziej profesjonalnych masek, toczy się dyskusja, czy od tych zabezpieczeń pokroju szalika, bandany czy przyłbicy nie odejść” – dodał rzecznik.

Powołał się na zalecenia wydane w Niemczech, by w transporcie publicznym korzystać z „masek profesjonalnych” – chirurgicznych lub spełniających normy filtracji co najmniej na poziomie FFP2. Zwrócił uwagę, że „dyskusja została wywołana” przez amerykańską agencję monitorowania i zapobiegania chorobom zakaźnym CDC (Centers for Disease Control and Prevention), która podkreśla znaczenie zabezpieczania twarzy i ust maseczkami kilkuwarstwowymi.

„Widzimy więc, że na całym świecie ta dyskusja trwa, ona u nas też, ale na dziś na pewno jeszcze takiego rozporządzenia nie będzie” – powiedział. „Być może ono będzie w najbliższym czasie i jeżeli już zakończymy tę dyskusję ekspercką, to mówimy raczej o ograniczeniu możliwości używania tych osłon twarzy, które są mało skuteczne, jak szaliki, bandany, przyłbice” – zaznaczył.

„Dziś raczej chcemy to ograniczyć, ale poczekajmy, żeby zakończyła się dyskusja między ekspertami” – zaapelował. Podkreślił, że „nie minister zdrowia ani rząd” sami podejmą decyzję, lecz zdecydują o tym eksperci. „Sądzę, że to może być kwestia najbliższego tygodnia, ale nie będę kategoryczny w podawaniu terminów” – powiedział Andrusiewicz.

Podtrzymał też zapowiedź, że decyzje w sprawie dalszego obowiązywania obostrzeń i ich zakresu będą podejmowane w przyszłym tygodniu, kiedy – jak powiedział – będzie można ocenić skutki „pewnych zachowań” i ostatnich poluzowań. „Na pewno to, co na dziś się dzieje, nie daje nam pola do wprowadzenia kolejnych poluzowań” – zaznaczył.(PAP)

Autor: Jakub Borowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk