PolskaMinister zdrowia zabrał głos w sprawie rozporządzenia dot. maseczek

Magdalena Targańska19 lutego, 202112 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W piątek nie będzie żadnego rozporządzenia dotyczącego maseczek – podkreślił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, resort zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z pewnych zamienników, jak np. szalik.

Minister zdrowia zapytany został w programie „Tłit” Wirtualnej Polski, czy w piątek wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Taką informację podał w TVN 24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

„Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie” – podkreślił Niedzielski. „Ale rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich” – dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których „pewnie trzeba będzie zrezygnować”. Ponadto, jak dodał, trzeba też „dać wyraźny sygnał”, że często noszone przyłbice „nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka”.

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że „być może” tak się stanie. „Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki” – zastrzegł.

Niedzielski zwrócił uwagę, że nie chodzi też o to, aby generować problemy z dostępnością maseczek. Jak ocenił, „dużym krokiem do przodu” byłoby zastąpienie „zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem”.(PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście + dwa =