Wykryto nowy wariant koronawirusa

Magdalena Targańska18 lutego, 202153 min

Laboratorium w Helsinkach wykryło nowy wariant koronawirusa – poinformowały w czwartek fińskie władze medyczne. Patogen ma cechy wcześniej wykrytych wariantów – brytyjskiego i południowoafrykańskiego, ale jego „linia ewolucyjna jest inna”.

Mutację „trudniej też wykryć” w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR – napisano w komunikacie.”Nie mówiłbym jeszcze o fińskim wariancie wirusa” – ocenił na cotygodniowej konferencji prasowej dotyczącej przeglądu sytuacji epidemicznej Taneli Puumalainen, naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).Przyznał, że do informacji o „nowej mutacji” władze podchodzą „ze spokojem”, ponieważ z wstępnej wiedzy wirusologów nie wynika, aby ten rodzaj wirusa rozprzestrzeniał się szybciej, czy też nie można było go wykrywać.

Nowy wariant wirusa FIN-796H – tak wstępnie nazwany przez naukowców z Vita Laboratoriot oraz Instytutu Biotechniki Uniwersytetu w Helsinkach – został rozpoznany u pacjenta z południowej części kraju, ale prawdopodobnie rozwinął się za granicą. W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii ogólny poziom zakażeń koronawirusem jest znacznie niższy w porównaniu z innymi krajami.

Wariant ten – jak podkreślono – różni się od wcześniej rozpoznanych, a więc m.in. od wersji brytyjskiej, południowoafrykańskiej, brazylijskiej czy japońskiej. Ma jednak również cechy tych wariantów, które są bardziej zaraźliwe i wpływają na skuteczność szczepionki. Nie ma jednak jeszcze konkretnej wiedzy na temat poziomu zakaźności nowego wariantu czy też jego odporności na szczepionki.

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

5 comments

 • jakub

  18 lutego, 2021 at 11:30 am

  was naprawdę pogrzało!!! macie pojęcie ile jest nie wykrytych wariantów tego wirusa? i innych wirusów. Chcecie żeby ludzie zwariowali?

  Reply

  • Marcin

   18 lutego, 2021 at 11:43 am

   Jakub
   To jest podsycanie atmosfery strachu.
   Ludziom covid19 spowszedniał…
   Muszą wymyślać „nowe strachy”

   Reply

  • Marcin

   18 lutego, 2021 at 11:45 am

   Pamiętaj!
   „Psy szczekają a karawana idzie dalej…”
   Pozdr

   Reply

 • Leszek

  18 lutego, 2021 at 12:08 pm

  No to już po nas. Koniec.

  Reply

 • ( ˇ෴ˇ )

  18 lutego, 2021 at 3:36 pm

  Przez tysiące lat wirusy nie mutowały a teraz, proszz! To wszystko przez Zakopane! A ostrzegał Gutmann und Horban! I reszta tego kahału!

  Ale ale, wiecie kto zamordował najwięcej Polaków?
  Hitler, UPA i Kaczyński. Facet tak bardzo boi się Norymbergii, że nawet norki kazał wymordować. Freudowska obsesja go męczy.

  Nie bój, nie bój, wykujemy ci to na nagrobku Zbawco Ojczyzny, wykujemy.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk