ZagranicaWykryto nowy wariant koronawirusa

Magdalena Targańska18 lutego, 202153 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Laboratorium w Helsinkach wykryło nowy wariant koronawirusa – poinformowały w czwartek fińskie władze medyczne. Patogen ma cechy wcześniej wykrytych wariantów – brytyjskiego i południowoafrykańskiego, ale jego „linia ewolucyjna jest inna”.

Mutację „trudniej też wykryć” w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR – napisano w komunikacie.”Nie mówiłbym jeszcze o fińskim wariancie wirusa” – ocenił na cotygodniowej konferencji prasowej dotyczącej przeglądu sytuacji epidemicznej Taneli Puumalainen, naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).Przyznał, że do informacji o „nowej mutacji” władze podchodzą „ze spokojem”, ponieważ z wstępnej wiedzy wirusologów nie wynika, aby ten rodzaj wirusa rozprzestrzeniał się szybciej, czy też nie można było go wykrywać.

Nowy wariant wirusa FIN-796H – tak wstępnie nazwany przez naukowców z Vita Laboratoriot oraz Instytutu Biotechniki Uniwersytetu w Helsinkach – został rozpoznany u pacjenta z południowej części kraju, ale prawdopodobnie rozwinął się za granicą. W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii ogólny poziom zakażeń koronawirusem jest znacznie niższy w porównaniu z innymi krajami.

Wariant ten – jak podkreślono – różni się od wcześniej rozpoznanych, a więc m.in. od wersji brytyjskiej, południowoafrykańskiej, brazylijskiej czy japońskiej. Ma jednak również cechy tych wariantów, które są bardziej zaraźliwe i wpływają na skuteczność szczepionki. Nie ma jednak jeszcze konkretnej wiedzy na temat poziomu zakaźności nowego wariantu czy też jego odporności na szczepionki.

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

5 komentarzy

 • jakub

  18 lutego, 2021 at 11:30 am

  was naprawdę pogrzało!!! macie pojęcie ile jest nie wykrytych wariantów tego wirusa? i innych wirusów. Chcecie żeby ludzie zwariowali?

  Odpowiedz

  • Marcin

   18 lutego, 2021 at 11:43 am

   Jakub
   To jest podsycanie atmosfery strachu.
   Ludziom covid19 spowszedniał…
   Muszą wymyślać „nowe strachy”

   Odpowiedz

  • Marcin

   18 lutego, 2021 at 11:45 am

   Pamiętaj!
   „Psy szczekają a karawana idzie dalej…”
   Pozdr

   Odpowiedz

 • Leszek

  18 lutego, 2021 at 12:08 pm

  No to już po nas. Koniec.

  Odpowiedz

 • ( ˇ෴ˇ )

  18 lutego, 2021 at 3:36 pm

  Przez tysiące lat wirusy nie mutowały a teraz, proszz! To wszystko przez Zakopane! A ostrzegał Gutmann und Horban! I reszta tego kahału!

  Ale ale, wiecie kto zamordował najwięcej Polaków?
  Hitler, UPA i Kaczyński. Facet tak bardzo boi się Norymbergii, że nawet norki kazał wymordować. Freudowska obsesja go męczy.

  Nie bój, nie bój, wykujemy ci to na nagrobku Zbawco Ojczyzny, wykujemy.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − 4 =