Polski rząd będzie szczepionkowym handlarzem?

Paweł Skutecki18 lutego, 202134 min

Polska kupiła 20 mln szczepionek firmy AstraZeneca, w tym 4 mln do odsprzedaży krajom spoza UE – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

„Polska kupiła 20 mln dawek szczepionki AstraZenaca. 16 mln dawek przedstawiono w zestawieniu w Narodowym Programie Szczepień. Dodatkowo też zagwarantowała 4 mln dawek na rzecz odsprzedaży państwom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, np. Ukrainie, Gruzji czy Albanii” – powiedział PAP Miłkowski.

Wiceminister zaznaczył, że trwają prace nad formalną zgodą UE na odsprzedanie szczepionki. Umowa miałaby być trójstronna, zawarta między zainteresowanym krajem, producentem a UE.

„Nie ma ustalonego jeszcze konkretnego terminu odsprzedaży tych dawek. Były oczekiwania, że dojdzie do tego w kwietniu. Decyzję będziemy podejmowali po otrzymaniu harmonogramu dostaw na II kwartał od wszystkich firm, w tym również od firmy Johnson & Johnson i CureVac. Będziemy to robić wtedy, gdy będzie tyle szczepionek, że wąskim gardłem okaże się liczba punków szczepień, czyli będziemy mieli tych dawek więcej niż wynoszą możliwości zaszczepienia ludzi w Polsce. Wtedy właśnie powinniśmy to sprzedać” – wyjaśnił Miłkowski.

Wiceminister przypomniał, że wstępne deklaracje firmy AstraZeneca zakładały dostarczenie wszystkich dawek w I półroczu.

„Teraz nie ma jeszcze potwierdzenia od tej firmy, ile przekaże nam dawek w II kwartale, ale najprawdopodobniej realizacja umowy nie zakończy się w II kwartale tego roku” – powiedział.

Przy okazji zauważył, że w kwietniu powinny trafić już do naszego kraju szczepionki firmy Johnson & Johnson. Byłby to pierwsza szczepionka jednodawkowa, pozostałe wymagają drugiego podania.

Obecnie preparat ten jest poddawany ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zapowiedziała, że wydanie warunkowej rekomendacji powinno nastąpić w marcu. Agencja do tej pory dała zielone światło preparatom wyprodukowanym przez firmy Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Polska zakontraktowała blisko 100 mln dawek szczepionek, w tym 20 mln od AstryZeneki (16 mln plus 4 mln do odsprzedaży), 41 mln od Pfizer/BioNTech, prawie 17 mln z firmy Johnson & Johnson, z Moderny 6,7 mln, a z CureVac blisko 5,7 mln.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

3 comments

 • jakub

  18 lutego, 2021 at 8:45 pm

  100 mln czegoś o czym można by spokojnie zapomnieć… niepojęte….

  Reply

 • zdzicho

  19 lutego, 2021 at 10:54 am

  Oczywiście w przypadku NOP nabywcy będą startować do 'polski’. Polski debilny goj zapłaci. Za miskę ryżu ten idiota zrobi wszystko.

  Największymi mordercami Polaków są
  1. Hitler
  2. UPA
  3. PiS
  Spektakularnym ZWYCIĘZCĄ w walce z grypą jest ŁUKASZENKA !

  A tu „Normalny świat! Mecz hokeja na Białorusi: widownia bez dystansu i maseczek. Dlaczego jeszcze nie poumierali?” – https://wprawo.pl/normalny-swiat-mecz-hokeja-na-bialorusi-widownia-bez-dystansu-i-maseczek-dlaczego-jeszcze-nie-poumierali/?publisher-theme-comment-inserted=1#comment-146211

  Reply

  • zdzicho

   19 lutego, 2021 at 10:57 am

   Agencje turystyczne powinny organizować „obozy kwarantannowe” na Białorusi i „turnusy nabywania odporności” poprzez szwendanie się po Mińsku!

   Uwaga Białoruś! JEST OKAZJA DO ZAROBIENIA I WYPROMOWANIA SWOJEGO KRAJU!

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk