Niedzielski: z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem

Magdalena Targańska17 lutego, 202124 min

Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem – powiedział w środę w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali – stwierdził.

Resort podał w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły 8694 nowe zakażenia koronawirusem. Tydzień wcześniej, 10 lutego, było ich 6930. We wtorek MZ informowało, że jest 5178 nowych zakażeń, siedem dni wcześniej, 9 lutego było ich 4029.

„Odwraca się tendencja, która do tej pory oznaczała spadek dziennych liczb zachorowań. Przeistacza się w tendencję, która ma charakter trwały i która mówi o zwiększeniu się zachorowań z dnia na dzień” – powiedział minister .

Zaznaczył, że wynik blisko 8700 nowych przypadków to ponad 1700 przypadków więcej niż tydzień temu. „Szybki rachunek pokazuje, że ta zmiana to 20 proc. z tygodnia na tydzień. Jeżeli podsumujemy to, co się działo w tym tygodniu, przez ostatnie siedem dni, z tym co się działo poprzednio to widzimy, że efekt zwiększenia jest już trwały. Średnia dzienna między poprzednim tygodniem, a tygodniem bieżącym zwiększyła się o ponad 13 proc.” – podał szef MZ.

Przekazał, że zauważalny jest wzrost liczby zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej na badania wykrywające koronawirusa. „Ten wzrost z tygodnia na tydzień wynosi ponad 10 proc.” – podał minister.

Podkreślił ponadto, że maleje tempo redukcji obłożenia łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych. „W poprzednich tygodniach mieliśmy systematycznie do czynienia ze scenariuszem, że co tydzień średnio tysiąc łóżek mniej było zajętych. W tej chwili to tempo jest rzędu 400, 500 łóżek mniej” – przekazał Niedzielski.

„Wszystkie te parametry pokazują, że jesteśmy w punkcie, gdzie odwraca się trend, odwraca się tendencja. Zaczynamy mieć do czynienia ze wzrostem zachorowań na covid” – stwierdził minister.

Adam Niedzielski ponownie zaapelował o przestrzeganie reżimu sanitarnego. „Tylko i wyłącznie przestrzeganie zasad jest w stanie zagwarantować nam, że nie rozwinie się trzecia fala pandemii w Polsce” – podkreślił.

„Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali” – zaznaczył.

 

autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Renata Chrzanowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Leszek

  17 lutego, 2021 at 1:39 pm

  To już koniec.
  A najgorsza będzie 126 fala w 2048 roku.
  No i 35 oczywiście.

  Reply

 • Marcin

  17 lutego, 2021 at 1:47 pm

  „Syntezator mowy” Niedzielski i jego przyboczny „Łaskawca” Horban tylko i wyłącznie szukają pretekstu do obostrzeń…
  To prosty i brutalny sposób na zmuszenie społeczeństwa do szczepienia!!!!
  Terror sanitarny!!!
  W imie procentu od zysku Pfizer-a i innych „sprzedawców chemii”!!!!
  Bandyctwo

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk