Ukraina/ Premier: spodziewamy się, że wkrótce Polska odsprzeda nam szczepionkę

Magdalena Targańska16 lutego, 202112 min

Ukraina spodziewa się, że w najbliższym czasie Polska odsprzeda jej szczepionkę przeciw Covid-19 – powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla agencji Ukrinform.

Premier był pytany o warunki odsprzedaży szczepionki, o której mówił w ubiegłym tygodniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Wiceszef KE poinformował wtedy, że Komisja pomaga Polsce odsprzedać 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca Ukrainie. „Umowy unijne pozwalają na odsprzedanie po cenie kupna. Komisja pomaga przy kontraktach i transporcie” – zaznaczył wiceszef KE.

„Ukraina rzeczywiście ma możliwość zakupienia pewnej części tych szczepionek przez Polskę” – podkreślił premier w rozmowie z Ukrinformem.

Jak dodał, „zakupione przez UE szczepionki są rozdzielane między kraje unijne, przy czym Polska otrzyma póki co według wstępnych uzgodnień 1,2 mln szczepionek więcej niż zamówiła i te szczepionki sprzeda Ukrainie po kosztach własnych, bez narzutu”.

„Spodziewamy się, że stanie się to w najbliższym czasie. Są pieniądze na ten zakup, między innymi z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego” – zaznaczył szef ukraińskiego rządu.

15 lutego na Ukrainie złożono wniosek o rejestrację preparatu produkcji Oxford/AstraZeneca.

 

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    16 lutego, 2021 at 3:41 pm

    Prosty zakup a ile krętactwa. A dlaczego kChazaRKia kupuje od Polski a nie bezpośrednio od producenta lub od UE? Który to handlarz bronią macza w tym już nie paluchy a całe łapy!?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk