Priorytety PO: edukacja seksualna, antykoncepcja, aborcja

Paweł Skutecki16 lutego, 202116 min

Stanowisko PO będzie prawdopodobnie zbudowane wokół tych przesłanek, które są dla nas absolutnie zgodne, a więc: edukacja seksualna, antykoncepcja, antykoncepcja awaryjna, badania prenatalne, in vitro – powiedziała we wtorek posłanka Urszula Augustyn z zarządu PO.

Sprawą aborcji ma się zająć w środę zarząd PO; wiele wskazuje na to, że opowie się za liberalizacją prawa do przerywania ciąży. Opcję tę – jak wynika z informacji PAP – popiera obecnie większość członków władz Platformy. Takie rozwiązanie nie podoba się partyjnym konserwatystom, którym bliższa jest idea powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Nad stanowiskiem PO dotyczącym aborcji od dwóch tygodni pracował zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Z informacji PAP wynika, że zespół rekomenduje prawo do aborcji do końca 12 tygodnia, jednak po wyczerpaniu szeregu procedur, m.in. rozmowy z lekarzem i z psychologiem. Kidawa-Błońska określiła ten wariant jako „czwartą przesłankę”. Partyjni konserwatyści przygotowali jednak własne stanowisko, w którym sprzeciwiają się koncepcjom tzw. aborcji na życzenie i optują za powrotem do „kompromisu aborcyjnego”, który funkcjonował od 1993 r.

Urszula Augustyn w rozmowie z RMF FM zwróciła uwagę, że jest wiele elementów, które łączą prawe i lewe skrzydło PO. „Nasze stanowisko będzie prawdopodobnie zbudowane wokół tych przesłanek, które są dla nas absolutnie zgodne, a więc tego, co do czego się wszyscy zgadzamy: edukacja seksualna, antykoncepcja, antykoncepcja awaryjna, badania prenatalne, in vitro, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Nie ma też – myślę – w nas żadnej wątpliwości co do przesłanek, które kiedyś leżały na stole i były aktualne w ustawie z 1993 roku” – dodała posłanka.

Przyznała, że w PO zapewne nie będzie zgody w sprawie „czwartej przesłanki” do przerwania ciąży, o której mówiła w sobotę w radiu Zet Kidawa-Błońska. „Tę sferę trzeba będzie pewnie zostawić już do indywidualnej decyzji każdego z posłów. Bo posłowie z lewej strony na pewno bardzo by chcieli, żeby aborcja do 12 tygodnia, nawet bez żadnych warunków była dopuszczalna, natomiast posłowie z prawej strony tego absolutnie nie akceptują” – zauważyła Augustyn.

Dopytywana, czego ma dotyczyć „czwarta przesłanka”, Augustyn wyjaśniła, że chodzi „o wyjątkową, trudną” sytuację kobiety. „To jest na przykład sytuacja rodzinna, kiedy kobieta jest uwikłana często w bardzo trudne sprawy, którymi nie dzieli się z innymi, które ją samą zaskakują, przerastają, gdzie nie potrafi czasem znaleźć pomocy na zewnątrz, nie chce, nie może, nie umie. To są naprawdę trudne, skomplikowane życiowe sytuacje, w których ta kobieta oczekuje w momencie podejmowania decyzji, pomocy” – tłumaczyła posłanka.

Do tej pory Platforma konsekwentnie opowiadała się za obroną tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., który dopuszczał przerywanie ciąży w trzech przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa), albo w razie ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Ostatnią z tych przesłanek zakwestionował w październiku Trybunał Konstytucyjny. W tej sytuacji władze Platformy uznały, że potrzebne jest nowe stanowisko partii w tej sprawie. (PAP)

autor: Marta Rawicz

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    17 lutego, 2021 at 2:25 pm

    Peowska żydobolszewia jak zawsze ma nas za głupszych od siebie i będzie nas uczyć oddychania i chodzenia. Otóż informuję żydowskich zas…ców, że nie tylko ludzkość a wszystkie organizmy żywe, rozmnażają się bez instrukcji z „latających uniwersytetów”. Rozumiem, że żydowskim debilom takie szkolenia są potrzebne, ale ograniczcie je do waszego kręgu etnicznego.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk