Nowoczesny patriotyzm to…

Paweł Skutecki16 lutego, 202114 min

Wybierając polskie firmy, umacniamy naszą gospodarkę. Wybierając rodzime produkty, wspieramy polskie przedsiębiorstwa, które mogą zwiększyć zatrudnienie, podnosić płace, inwestować w swój rozwój – mówił we wtorek prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes Narodowego banku Polskiego uczestniczył w gali tygodnika „Sieci” podczas której statuetkę Człowieka Wolności 2020 roku wręczono prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi.

Według szefa banku centralnego, wyróżnienie dla szefa Orlenu przychodzi w wyjątkowo dobrym momencie. „Stoimy wszyscy bowiem na progu gruntownych przemian sektora energetycznego w Polsce i na świecie. Czy nam się to podoba, czy nie, wykorzystanie paliw kopalnych, które było fundamentem niespotykanego w dziejach wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 150 lat, napotyka na coraz większy opór” – podkreślił.

Glapiński wskazał, że w wielu gospodarkach wschodzących słychać rozgoryczenie, że „oto bogaty Zachód, który zdążył już zbudować swój dostatek, naciska na dekarbonizację, odbierając biedniejszym możliwość szybkiej konwergencji poprzez wykorzystanie tego najefektywniejszego nośnika energii, z którego sam Zachód kiedyś korzystał”.

Prezes NBP zwrócił jednak uwagę, że musimy być realistami i widzieć możliwości tam, gdzie inni widzą problemy.

„Wszak transformacja europejskiego sektora energetycznego zwiększy znaczenie gazu ziemnego jako nisko emisyjnej technologii przejściowej, która może stabilizować wciąż wahliwy potencjał energetyczny źródeł odnawialnych. To jedna z tych szans dla Grupy Orlen, która ze swoim doświadczeniem, zdywersyfikowaną strukturą i silną pozycją finansową może i powinna aspirować do pozycji regionalnego, a nawet europejskiego lidera” – ocenił Glapiński.

Prezes banku centralnego wyraził nadzieję, że marka Orlen stanie się z czasem jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na europejskich drogach.

„Pamiętajmy, że każdy z nas – każdy Polak i każda Polka – może się do tego przyczynić, kupując produkty na stacjach sygnowanych znakiem Orlen. Warto mieć na uwadze, że korzystanie z produktów i usług polskich producentów, w tym PKN Orlen, korzystanie z gotówki – z naszego polskiego złotego – który jest symbolem naszej suwerenności gospodarczej, to przejaw nowoczesnego patriotyzmu” – zaznaczył w wystąpieniu szef banku centralnego.

Zwrócił ponadto uwagę, że wybierając polskie firmy, umacniamy naszą gospodarkę. Wybierając rodzime produkty, wspieramy polskie przedsiębiorstwa, które mogą zwiększyć zatrudnienie, podnosić płace, inwestować w swój rozwój – wyliczał prezes NBP. (PAP)

autor: Michał Boroń

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    17 lutego, 2021 at 3:11 pm

    A pijąc wodę wspieramy żydowską WODĘ POLSKĄ!

    To po to przedsiębiorstwa znów łączone są w gigantyczne koncerny, bo łatwiej zarządzać z Telavivu jednym wielkim przedsiębiorstwem niż setkami małych. Podobnie jest z WODĄ POLSKĄ czy POLSKIMI SIECIAMI ENERGETYCZNYMI, że o PGZ nie wspomnę.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk