Kraków/ Przekupka krakowska będzie miała rzeźbę, ogłoszono konkurs na projekt

Karol Kwiatkowski16 lutego, 20214 min

Przekupka krakowska zostanie uwieczniona w formie rzeźby. Muzeum Krakowa ogłosiło właśnie konkurs na projekt figury. Obiekt ma jeszcze we wrześniu tego roku stanąć na fasadzie Pałacu Krzysztofory.

Informację o tym przekazał w poniedziałek serwis Urzędu Miasta Krakowa.

Muzeum Krakowa postanowiło oddać hołd krakowskim przekupkom i postawić im rzeźbę na fasadzie swej siedziby, w pobliżu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej, niedaleko pl. Szczepańskiego.

W przeszłości na placu Szczepańskim stały kościoły św. Szczepana i św. Macieja. Na początku XIX w. zostały zburzone, a plac do lat 50. XX w. był krakowskim warzywniakiem.

„Krakowianie kupowali na nim marchewkę na rosół, pasternak, pomidory. Wszystko to pochodziło z Czarnej Wsi i Łobzowa, gdzie ziemia rodziła fantastyczne jarzyny” – opisuje dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, cytowany na stronie internetowej placówki.

Warzywami handlowały przekupki, które kupowały warzywa od rolników, a na placu je „przekupowały”, czyli sprzedawały drożej.

„Zawód był właściwie w 100 procentach sfeminizowany, a wykonujące go kobiety były zazwyczaj ubogie. To one żywiły miasto” – dodał dyrektor Muzeum Krakowa.

Przekupki wstawały jeszcze przed świtem – targ rozpoczynał się wcześnie rano, a miejsca na placu zajmowano zgodnie z kolejnością przybycia. Do domów wracały późnym wieczorem. Ten codzienny korowód zdążający na plac dodawał miastu kolorytu. Krakowianie uważali przekupki za kobiety wielkiego serca, życzliwe i religijne.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na projekt rzeźby można składać do 18 marca. 4 maja to ostateczny termin składania prac (koncepcyjnej i opisowej) w pierwszym etapie konkursu. Dla osób zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu ostateczny termin składania prac obejmujących model rzeźby upływa 18 czerwca. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 2 lipca.

Rzeźba ma stanąć na fasadzie Pałacu Krzysztofory we wrześniu tego roku.

W sądzie konkursowym zasiadają m.in.: małopolska konserwator zabytków dr hab. Monika Bogdanowska, rzeźbiarze – prof. Czesław Dźwigaj i prof. Wincenty Kućma, historyk sztuki dr hab. Marek Walczak. Obradom będzie przewodniczyła wicedyrektor Muzeum Krakowa Anna Śliwa-Suchowiak.

Zwycięzca otrzyma 4 tys. zł i podpisze umowę na wykonanie rzeźby na podstawie nagrodzonej pracy. Pozostali uczestnicy konkurs, którzy zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu, otrzymają wyróżnienia po 2 tys. zł.

Szczegółu nt. konkursu są na stronie internetowej Muzeum Krakowa. (PAP)

Autorka: Beata Kołodziej

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk