Być może w przyszłym tygodniu ruszą szczepienia funkcjonariuszy

Paweł Skutecki16 lutego, 202114 min

Być może już w przyszłym lub kolejnym tygodniu rozpoczną się szczepienia wszystkich funkcjonariuszy służb, w tym policjantów; Ministerstwo Zdrowia przysłało nam terminy zgłaszania ich do szczepień – poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

O to, kiedy rozpoczną się szczepienia policjantów, Wąsik pytany był w Polskim Radiu 24. „Dzięki temu, że przyszły szczepionki AstraZeneki, jesteśmy w stanie przystąpić do szczepienia wszystkich służb” – powiedział wiceminister. Dodał, że przygotowania do szczepień rozpoczynają się w tym tygodniu.

„Będziemy dzisiaj rozmawiać z komendantami wszystkich służb. Ministerstwo Zdrowia dało nam już terminy zgłaszania grup policjantów do szczepień. Być może już w przyszłym, a jeśli nie w przyszłym, to jeszcze następnym tygodniu będzie można rozpocząć ten proces szczepienia wszystkich służb – nie tylko policjantów, ale także strażników miejskich, strażaków, strażników granicznych” – powiedział wiceminister.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku od szczepienia tzw. grupy zero, w której są medycy. 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne – na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat, należących do pierwszej grupy.

W grupie pierwszej wymieniono ponadto pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej, osoby przebywające w domach pomocy społecznej oraz osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Po nich wymienieni zostali: nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz inne osoby zatrudnione w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.

W grupie pierwszej znaleźli się też: nauczyciele akademiccy zatrudnieni na uczelni i inne osoby prowadzące zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.

Ostatni w ramach etapu pierwszego mają szczepieni być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Janek

    18 lutego, 2021 at 4:35 pm

    Psy już szykują doobzga

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk