Unia Europejska zdecydowała. Szczepionki będą zatwierdzane jeszcze szybciej

Paweł Skutecki14 lutego, 20212 min

Unia Europejska przyspieszy zatwierdzanie szczepionek na koronawirusa, przystosowanych do zwalczania nowych mutacji – powiedziała w niedzielnym wywiadzie dla bawarskiej gazety „Augsburger Allgemeine” komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

„Przeanalizowaliśmy procedury z Europejską Agencją Leków i zdecydowaliśmy, że szczepionka, która zostanie ulepszona przez producenta na podstawie poprzedniej szczepionki w celu zwalczania nowych mutacji, nie będzie musiała przechodzić przez cały proces zatwierdzania” – wyjaśniła Kyriakides.

„W związku z tym szybciej dostępne będą odpowiednie szczepionki bez obniżania kryteriów bezpieczeństwa” – dodał komisarz.

Kyriakides przyznała, że nie jest „usatysfakcjonowana” obecną sytuacją, dotyczącą dostaw szczepionek do państw UE, odrzuciła jednak zdecydowaną krytykę władz Unii. „Błędem jest twierdzenie, że popełniliśmy tylko błędy” – powiedziała i przypomniała, że UE zdołała zapewnić dostawę 700 milionów dawek szczepionek do końca trzeciego kwartału tego roku.

Powtórzyła również opinię Komisji Europejskiej, według której zamykanie granic nie jest skuteczną bronią przeciwko koronawirusowi. „Myślę, że powrót do Europy z zamkniętymi granicami, tak jak w marcu 2020 r., jest zły” – powiedziała. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk