ZagranicaRygorystyczne kontrole na granicy czesko-niemieckiej

Paweł Skutecki14 lutego, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Na granicy Czech z Niemcami o północy w niedzielę rozpoczęły się ścisłe kontrole wszystkich osób, jadących z Czech do Niemiec. Z aktualnym testem wjeżdżać do Niemiec mogą tylko pracownicy służby zdrowia. Możliwy jest transport towarów, ale kierowcy także muszą mieć negatywny wynik testu.

Nowa regulacja zakazała przejazdów przez Niemcy z innych powodów niż losowe, ale wówczas należy udowodnić straży granicznej niezbędność podróży. Niemcy, które zaliczyły Czechy do krajów niebezpiecznych pod względem epidemicznym, nie pozwalają na tranzyt do innych państw, którego celem jest np. wypoczynek. Niemieckie ograniczenia dotyczą także przejazdów pociągami i samolotami.

Ponieważ z nielicznymi wyjątkami transport ciężarowy w Czechach nie funkcjonuje w weekendy, na przejściach granicznych ruch jest minimalny i nie tworzą się korki. Po obu stronach granicy utworzone zostały miejsca, w których można wykonać testy, ale po czeskiej stronie mają działać tylko przez kilka godzin, a nie przez cały dzień.

Władze podkreślają, że przewidują jedynie wykonywanie testów przez kierowców z Czech, ponieważ przyjeżdżający z innych państw powinni mieć ze sobą testy wykonane jeszcze przed przekroczeniem granicy.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 + siedemnaście =