ZagranicaRosja deklaruje, że sprzeciw USA nie zaszkodzi budowie gazociągu Nord Stream 2

Paweł Skutecki14 lutego, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie dokończona mimo działań Stanów Zjednoczonych, które starają się w tym przeszkodzić – powiedział minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak w wywiadzie telewizyjnym, wyemitowanym w niedzielę w rosyjskiej telewizji państwowej.

Nowak zarzucił USA, że starają się opóźnić realizację Nord Stream 2. „Jesteśmy przekonani, że mimo tego destrukcyjnego podejścia, jakie obserwujemy ze strony Stanów Zjednoczonych (…) zostanie on dokończony” – powiedział.

Ocenił także, że nie ma zagrożenia, że rurociąg po zbudowaniu nie będzie wykorzystywany. „Nie sądzę, by było właśnie takie ryzyko, dlatego, że nasi europejscy partnerzy są tym (projektem) zainteresowani” – zapewnił.

Nowak wyraził przekonanie, że projekt Nord Stream 2 „jest całkowicie zgodny z ustawodawstwem europejskim”. Podkreślił, że gazociąg do tej pory został zbudowany w ponad 95 procentach.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − 8 =