Nowy, polski koronawirus? Przenosi się z ludzi na norki i odwrotnie

Paweł Skutecki13 lutego, 202133 min

Szczep wirusa SARS-CoV-2 , który wykryto w Polsce u norek może przenosić się na człowieka i odwrotnie – poinformowało w sobotę ministerstwo rolnictwa. Jak podkreślono, nie jest to żaden z nowych wariantów koronawirusa, wykrytych ostatnio u ludzi.

Jak przypomniało ministerstwo, zespół specjalistów, wirusologów z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach poddał szczegółowym badaniom materiał genetyczny szczepów, wyizolowanych z pierwszego przypadku zakażenia tym wirusem zwierząt futerkowych w Polsce.

Otrzymane wyniki sekwencjonowania całego genomu wykazały, że wykryte szczepy SARS-CoV-2 u norek są podobne do siebie i należą do określonej i znanej już epidemiologom linii. Nie zidentyfikowano żadnej mutacji aminokwasowej, opisywanej w szczepach SARS-CoV-2 wykrywanych u norek duńskich. Nie stwierdzono także obecności zmian genetycznych charakterystycznych dla wariantów brytyjskich, południowo-afrykańskich czy brazylijskich wirusa – poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Dane uzyskane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ubiegłoroczne doświadczenia opisane w Danii czy Holandii wskazują jednoznacznie, że również w Polsce ten wirus może przenikać z norek na człowieka i odwrotnie – dodał resort.

Jak podkreślono, minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda o zakończeniu badań został poinformowany w piątek przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztofa Niemczuka.

Pod koniec stycznia br. wirusa SARS-CoV-2 u norek wykryto na fermie w woj. pomorskim w powiecie kartuskim. Na fermie było ponad 5,8 tys. tych zwierząt, wszystkie ubito.

Przypadki COVID-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

3 comments

 • jakub

  13 lutego, 2021 at 1:10 pm

  czy myśmy już zwariowali do końca? Przecież różnych typów wirusów jest nieskończenie wiele! Jak będziemy ogłaszać odkrycie każdego to samo ogłaszanie zajmie na życie……a co z Życiem?

  Reply

 • zdzicho

  13 lutego, 2021 at 4:35 pm

  A co z nietoperkami, co? Przecież wkrencywają się we włosy i wariują i wirusują i wypijają krew! Co z nimi? Czy mam chodzić w kasku?

  Ale jak chodzić w kasku, tam jest tak mało miejscaaa…

  Reply

  • zdzicho

   13 lutego, 2021 at 10:37 pm

   A na pewno nie chodzi im o pchły?

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk