Internet ze Starlinków dostępny w Polsce. Ceny… kosmiczne

Karol Kwiatkowski13 lutego, 20214 min

Można już zamawiać w ramach przedsprzedaży dostęp do Internetu realizowany satelitarnie przez firmę Starlink. Cena jest dość wysoka, choć parametry łącza – jak na formę połączenia – są bardzo przyzwoite – informuje Spider’s Web.

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) to amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, założone w roku 2002 przez Elona Muska. Jego celem jest budowa silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, w tym także załogowych. Kluczem do osiągnięcia sukcesu ma być znaczne zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunku na orbitę. Przede wszystkim, SpaceX projektuje i buduje serię rakiet orbitalnych Falcon i statków kosmicznych Dragon. (Wikipedia)

SpaceX już dłuższy czas temu uruchomił możliwość rejestracji swojego zainteresowania dostępem do Internetu satelitarnego Starlink.

Starlink taking $99 deposits? from Starlink

Szybki i docierający do nawet najodleglejszych zakątków Polski Internet tani, niestety, nie będzie. Sam sprzęt służący do odbioru sygnału kosztuje 2270 zł. W tej cenie nie zawierają się koszty dostawy sprzętu, za co trzeba zapłacić dodatkowe 276 zł. Elon Musk spełnił więc swoją obietnicę i ustalił te same ceny dla wszystkich regionów na świecie – ewentualne różnice wynikają wyłącznie z różnej stawki opodatkowania. Abonament miesięczny za dostęp do usługi to koszt 450 zł – informuje Spider’s Web.

Przepływność łącza jest utrzymywana ponoć na poziomie wyższym niż 100 Mb/s, co pozwala bez problemu na korzystanie z usług VOD, nawet w jakości Ultra HD – z dużym zapasem możliwego transferu.

System ma docelowo składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pierwsze satelity zostały umieszczone na orbicie w maju ubiegłego roku. System ma być w pełni operacyjny dopiero w 2027 r.

Źródło: Spider’s Web

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk