Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu

Magdalena Targańska11 lutego, 202116 min

Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund; odkrycie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w miejscowości Zaczernie (woj. podkarpackie).

Prezydent złożył w czwartek wizytę w siedzibie firmy ML System – producenta i dystrybutora paneli fotowoltaicznych.

„Dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firmy, niezwykły zupełnie, zwłaszcza w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią COVID-19. Szanowni państwo, to jest urządzenie, które wykrywa COVID-19 z oddechu, a również z różnych innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund” – poinformował.

Duda wyraził nadzieję, że urządzenie to nie tylko zapobiegnie wielu zakażeniom koronawirusem i uchroni wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie.

„Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (…) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją. Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i – mam nadzieję – rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował – o ile mi wiadomo – jeszcze nikt” – powiedział prezydent.

Na czwartkowej, wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w miejscowości Zaczernie na Podkarpaciu prezes spółki ML System powiedział, że „na naszych oczach dokonuje się rewolucja technologiczna, rewolucja walki z koronawirusem”.

Cycoń mówił, że w firmie ML System w kilkadziesiąt dni stworzono urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa.

„Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia” – mówił prezes spółki ML System.

Wyraził nadzieję, że urządzenie będzie masowe stosowane w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi.

„To urządzenie ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata” – powiedział Cycoń. (PAP)

„Wielokrotnie prosiłem przedsiębiorców, by tworzyć centra badawczo-rozwojowe i tak jest właśnie tutaj” – powiedział prezydent podczas wizyty w firmie ML System. Podkreślił, że urządzenie, które opracowano w ML System z myślą o wykrywaniu m.in. koronawirusa, jest „niezwykłym przykładem innowacyjnej myśli, naprawdę można śmiało powiedzieć, że wręcz genialnym, biorąc pod uwagę, jak do tej pory wygląda diagnostyka koronawirusa”.

Prezydent, który poddał się testowi w laboratorium firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny, relacjonował, że „ono działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu”. „Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli, czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie” – wyjaśnił. Jak przyznał, „rzeczywiście robi to niesamowite wrażenie”.

Prezydent zwrócił uwagę, że mimo negatywnego wyniku testu na COVID-19, wszyscy obecni na prezentacji są w maseczkach, gdyż urządzenie firmy ML System „nie jest jeszcze dopuszczone do działania”, a więc wyniki testów są „nieoficjalne”.

„Ale szanowni państwo, to jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce i z Polski” – oświadczył Andrzej Duda. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • zdzicho

    11 lutego, 2021 at 9:25 pm

    Ma wykrywać i wysyłać drony, które będą je zestrzeliwać. Perspektywicznie, kolejne wersje będą wykrywać duchy i aniołów stróżów. Bareja i Miś na naszą miarę. Przyrząd do ferowania wyroków ostatecznych kogo zamknąć a kogo PFIZER MACHT FREI.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk