ZagranicaProducent Sputnika V liczy na zarejestrowanie szczepionki w UE w marcu

Magdalena Targańska10 lutego, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI), który jest producentem szczepionki na koronawirusa Sputnik V, prognozuje, że preparat może być zarejestrowany w Unii Europejskiej w marcu br. – podała w środę prasa w Moskwie.

W ten sposób komentuje ona przebieg procedur, wszczętych przez RFPI i przez centrum badawcze, które opracowało szczepionkę – Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, podlegający rosyjskiemu ministerstwu zdrowia.

Jak podał dziennik „RBK”, Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła zakończenie konsultacji z Ośrodkiem im. Gamalei i teraz może on złożyć wniosek o rejestrację preparatu w UE. Z kolei RFPI poinformował, że wniosek już został złożony 29 stycznia.

Złożenie wniosku rozpoczęło proces przekazywania danych do EMA w ramach tzw. przyspieszonej oceny (rolling review) – relacjonuje „RBK”. Dziennik wyjaśnia, że ramach tej procedury producent szczepionki, konsultując się z przedstawicielami EMA, powinien „przekazać informacje o preparacie w odpowiednim i wyczerpującym trybie”.

O terminie rozpatrzenia wniosku decyduje EMA. Później zgodę powinna wyrazić także Komisja Europejska i dopiero wtedy preparat mógłby być stosowany w krajach unijnych. Producent Sputnika V przypuszcza, że EMA może podjąć decyzję na początku marca ze względu na tempo, w jakim agencja rozpatrywała wnioski koncernów zachodnich.

Stosowanie Sputnika V dopuściły obecnie władze Algierii, Argentyny, Armenii, Autonomii Palestyńskiej, Białorusi, Boliwii, Gwinei, Iranu, Libanu, Meksyku, Nikaragui, Paragwaju, Serbii, Tunezji, Turkmenistanu, Węgier, Wenezueli i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − 2 =