Amerykański naukowcy zbadali maseczki: dwie są lepsze niż jedna

Paweł Skutecki10 lutego, 202152 min

Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ustalili, że noszenie dwóch maseczek skuteczniej zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa niż noszenie jednej maseczki. O wynikach badania poinformowały w środę CDC.

W ramach eksperymentu dwie sztuczne głowy umieszczono około 2 metrów od siebie i sprawdzano, ile cząstek wielkości koronawirusa wydychanych przez jedną z nich było wdychanych przez drugą.

Naukowcy odkryli, że jedna maseczka – chirurgiczna lub z tkaniny – blokowała około 40 proc. cząstek wydychanych w kierunku głowy wdychającej. Kiedy na maseczkę chirurgiczną nałożono drugą, z materiału, około 80 proc. cząstek zostało zatrzymanych. Z kolei gdy głowa wydychająca miała ściśle przylegającą maseczkę chirurgiczną – ze związanymi przy twarzy gumkami i schowanymi bokami – zatrzymano ponad 60 proc. cząstek.

Gdy obie głowy miały dwie maseczki lub pojedyncze ściśle przylegające maseczki chirurgiczne – ponad 95 proc. cząstek zostało zablokowanych.

Jak podkreśliła agencja AP, naukowcy używali jednej marki maseczek chirurgicznych i jednego rodzaju maseczek z tkaniny, nie jest więc jasne, czy wyniki byłyby takie same w przypadku innych maseczek. Już wcześniej jednak przeprowadzano badania, z których wynikało, że dwie maski dają lepszą ochronę niż jedna. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

5 comments

 • Leszek

  10 lutego, 2021 at 8:19 pm

  Kurła, jak na to wpadli?!
  Świat wstrzymał oddech, bo niebawem dowiemy się, czy cieplej jest w jednych gaciach, czy w dwóch założonych na gołą dupę.
  Niessssamowite!

  Reply

  • zdzicho

   11 lutego, 2021 at 9:30 pm

   Cieplej to może i jest ale bąków tzw. ścichapęków i tak nie można puszczać, bo się przedostają. A cząsteczki smrodu są dużo większe niż covid. Ba, cząsteczki smogu są tysiące razy większe i nie ma takiej maseczki, która by nas uwalniała od niego.

   Reply

 • Marcin

  11 lutego, 2021 at 6:55 am

  „W ramach eksperymentu dwie sztuczne głowy umieszczono około 2 metrów od siebie i sprawdzano, ile cząstek wielkości koronawirusa wydychanych przez jedną z nich było wdychanych przez drugą.”

  Amerykańscy „naukowcy” następcy „Radia Erewań”….
  Ciekawe skąd wzieli wirusa skoro jeszcze go nikt nie wyizolował???
  Ciekawe czym zbadali ile zaabsorbował „wdychający manekin”???
  Daje sobie głowę uciąć że testami RT-PCR które nie wykrywają wirusów tylko namnażają DNA
  Nauka zeszła na psy

  Reply

 • zdzicho

  11 lutego, 2021 at 7:24 pm

  Mengele eksperymentalnie udowodnił, że jest 100% metoda na virusa, gipsowanie ust.

  O dziwo, rezultaty macie dokładnie takie same jak on, 100 tys. trupów/rok.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk