SportZagranicaTrzej wspinacze próbujący zdobyć zimą K2 uznani za zaginionych

Karol Kwiatkowski7 lutego, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Trzej wspinacze: Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara, Islandczyk John Snorri oraz Chilijczyk Juan Pablo Mohr, którzy w czwartek podjęli próbę wejścia na K2 (8611 m) i nie ma z nimi kontaktu od ponad 36 godzin, zostali uznani za zaginionych – przekazał agencji AFP sekretarz Alpine Club of Pakistan Karrar Haidri.

Wcześniej o braku kontaktu z trójką himalaistów informował w oświadczeniu na Facebooku kierownik komercyjnej ekspedycji Seven Summit Treks – Chhang Dawa Sherpa.

„Minęło już ponad 30 godzin, odkąd (w bazie – PAP) nie usłyszeliśmy informacji od Johna Snorriego, Alego Sadpary i Juana Pablo Mohra. Żaden z ich nadajników GPS nie wydaje się działać” – napisał Chhang Dawa.

W próbie zdobycia szczytu brał także udział syn Sadpary – Sajid, ale zawrócił będąc powyżej obozu III z powodu awarii butli tlenowej. Muhammad Sadpara to zdobywca ośmiu ośmiotysieczników, w tym pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat (2016) z Baskiem Alexem Txikonem i Włochem Simone Moro.

W sobotę w akcji ratunkowej zostały wykorzystane helikoptery armii pakistańskiej, ale lot zwiadowczy nie przyniósł żadnych informacji o losach himalaistów.

Warunki pogodowe pod K2 pogorszyły się znacznie w ostatnich kilkunastu godzinach. Spadła widoczność i wzrosła siła wiatru, który przekraczał prędkość 80 km/h na wysokości około 8000 m. Temperatury powyżej 7000 m sięgają minus 40 stopni. Niedziela według prognoz pogody ma być słoneczna.

16 stycznia dziesięciu Nepalczyków dokonało historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Szczyt osiągnęli: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa. Dziewięciu z nich używało tlenu, jeden – Nirmal Purja, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w 189 dni (z użyciem tlenu), tym razem wspinał się bez korzystania z tlenu.

Niemalże w tym samym czasie gdy Nepalczycy świętowali sukces, podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej zginął hiszpański himalaista 49-letni Sergi Mingote, kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników.

W akcji ratowniczej brali udział m.in. Polacy – Magdalena Gorzkowska i wspinający się filmowiec Oswald Rodrigo Pererira. Polka kilka dni temu po nieudanej próbie ataku została ewakuowana helikopterem z bazy do Skardu z powodu pogarszającego się stanu zdrowia spowodowanego zatruciem pokarmowym.

W piątek na K2, drugim co do wysokości szczycie globu, lecz uważanym za najtrudniejszy technicznie, doszło do kolejnej tragedii – zginął bułgarski himalaista 42-letni Atanas Skatow, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników, w tym Everestu dwoma różnymi drogami. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − trzy =