Polskie Radio przygotowało cykl audycji poświęconych Krzysztofowi Kowalewskiemu

Karol Kwiatkowski6 lutego, 20215 min

Polskie Radio, z którym związany był Krzysztof Kowalewski przygotowało cykl audycji poświęconych aktorowi. Od poniedziałku rozgłośnia wyemituje powtórki „Kocham Pana Panie Sułku”, ale pierwszych audycji będzie można posłuchać jeszcze w sobotę.

„Ś.p. Krzysztof Kowalewski był bardzo mocno związany z Polskim Radiem. W Teatrze Polskiego Radia zagrał ponad tysiąc ról” – przekazała w sobotę wieczorem rozgłośnia. Od poniedziałku w Trójce będzie można posłuchać powtórek „Kocham Pana Panie Sułku”, ale pierwsze audycje zaplanowano już na sobotę wieczór.

Jedynka – Program Pierwszy:

6.02. Sobota: godz. 21 – Teatr Polskiego Radia – „Cyrk Odjechał, Lwy Zostały”- w roli głównej K. Kowalewski; godz. 0 – Muzyka Nocą – w pierwszej godzinie wspominamy znakomitego aktora, przypominając jego najsłynniejsze role filmowe, kabaretowe oraz te, które zagrał w Teatrze Polskiego Radia

7.02. Niedziela: godz. 10 – Czas Pogody – rozmaite wcielenia K. Kowalewskiego – m.in. słynny Pan Sułek, wspominamy artystę z naszymi słuchaczami; godz. 21 – Teatr Polskiego Radia – słuchowisko „Stacja końcowa” także z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego; godz. 22 – Kulturalna Jedynka – wspomnienie dokonań Krzysztof Kowalewskiego, wypowiedzi współpracowników wielkiego aktora.

Dwójka:

6.02. Sobota: godz. 22 – słuchowisko z udziałem aktora – „Dzieje Tewjego Mleczarza”.

Trójka: 7.02. Niedziela – godz. 9-11 w programie „Zagadkowa Niedziela” Katarzyny Stoparczyk autorka przypomni osobistą rozmowę z Krzysztofem Kowalewskim, z której słuchacze dowiedzą się min. o tym jak artysta oceniał wiek swojej duszy…? Dlaczego zdecydował się zostać aktorem…? Dlaczego boi się śpiewać…? Rozmowa swą premierę miała na Trójkowej antenie 1 czerwca 2019 roku w audycji „Myślidziecka 3/5/7”; godz. 15-17 – monologi aktora z repertuaru kabaretu „Dudek” oraz wspomnienie zmarłego aktora; godz. 18 – fragmenty wystąpień radiowych na antenie Trójki w audycji „Magazyn Bardzo Kulturalny”

Natomiast od poniedziałku na antenie Polskiego Radia zaplanowano emisję powtórek „Panie Sułku, kocham Pana”.

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku. Był absolwentem warszawskiej PWST i synem znanej przedwojennej aktorki Elżbiety Kowalewskiej. Zagrał około 100 ról filmowych w polskich filmach i serialach.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 r. niewielką rolą w „Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda. Aktor zdobył również uznanie publiczności za rolę Zagłoby w ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999).

Największą popularność przyniosły mu jednak postacie komediowe. Wystąpił m.in. w filmach: „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” (1978), „Miś” (1980), „Rodzina Leśniewskich” (1980), „Wyjście awaryjne”(1982), „C.K. Dezerterzy” (1985), „Nowy Jork – czwarta rano”(1988), „Rozmowy kontrolowane”(1991), „Nic śmiesznego”(1995), a ostatnio – w filmie „Ryś” Stanisława Tyma (2007) i „Sercu na dłoni” (2008, reż. Krzysztof Zanussi).

Kowalewski jest również znany słuchaczom radiowym jako Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku radiowym autorstwa Jacka Janczarskiego pt. „Kocham Pana, Panie Sułku”.

Artysta, pytany w jednym z wywiadów, o najważniejszą cechę w zawodzie aktora odparł: „talent to jest coś, z czym się człowiek rodzi, albo nie. Załóżmy, że mówimy o aktorze utalentowanym. Wtedy niewątpliwie równolegle z talentem idzie pracowitość. Jeśli nie ma pracowitości, precyzji, to na dłuższą metę niewiele można osiągnąć”. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *