Gruby jak Czarnek? Schudnę pięć kilogramów! – obiecuje minister edukacji

Paweł Skutecki5 lutego, 20213 min

Deklaruję publicznie, że w ciągu tego Wielkiego Postu w dół na pewno pójdzie 5 kg – zadeklarował w piątek na antenie Polskiego Radia 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek pytany był w Polskim Radiu 24 m.in. o to, czy podejmie się wyzwania, które rzucił mu piątkowy dziennik „Fakt” i zrzuci 20 kg, dając tym samym dobry przykład dla młodzieży szkolnej.

„Bardzo dziękuje +Faktowi+ za troskę i przyjmuję ją. Rzeczywiście, nie należę do najszczuplejszych, żeby też nie pastwić się nad sobą samym, ale mogę powiedzieć w ten sposób: skoro ruszamy z tym programem, ruszymy niebawem, to i minister edukacji deklaruje publicznie, że w ciągu tego Wielkiego Postu 5 kg w dół na pewno pójdzie.”

Czarnek dodał, ze otyłość jest potężnym problemem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. „Na to zwracali uwagę rektorzy akademii wychowania fizycznego, pan rektor (Bartosz – PAP) Molik z AWF-u warszawskiego przy pierwszej rozmowie pokazywał mi statystyki z lat ’14-’18 – wyniki ich badań naukowych. (…) Przyrost masy ciała dzieci i młodzieży w latach ’14-’18 to było 2 proc. i to jest już ogromnie wiele. Natomiast czas pandemii, czas nauki zdalnej w pokojach i niewychodzenie na zewnątrz ten problem dramatycznie się pogłębił” – ocenił Czarnek.

Zapewnił, że ten problem jest i będzie badany. Dodał, ze należy zrobić dwie rzeczy. „Raz – przeszkolić nauczycieli wychowania fizycznego, nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego, którzy uczą WF-u w klasach I-III również, tak, żeby ten czas WF-u, a w siatce zajęć są 4 godziny, po powrocie już do szkół był wykorzystany jak najbardziej efektywnie z punktu widzenia walki z otyłością” – podkreślił.

W ostatnich dniach Czarnek mówił, że resort edukacji i nauki przygotował wsparcie dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej w czterech sferach – walki z otyłością, pomocy w problemach psychicznych, pomocy w problemach ze wzrokiem i w uzupełnianiu niedostatków wiedzy.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk