Trzeba podjąć radykalne kroki tu i teraz; Koalicja Polska-PSL proponuje, by otworzyć prywatne gabinety dla osób, które chcą się leczyć na choroby niecovidowe – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej poseł ludowców Dariusz Klimczak. Dodał, że wizyty miałyby być refundowane przez NFZ.
Jak tłumaczył, każdy kto „wyczuwa zmiany w swoim organizmie”, powinien mieć możliwość udania się do najbliższego lekarza, nawet prywatnego, i tam zasięgnąć opinii, która – jak zaznaczył – będzie zrefundowana przez NFZ.
„Dzisiaj to jest jedyna możliwość na to, żeby każdy mógł w sposób bezpieczny, natychmiastowy kontynuować leczenie” – mówił.
Poseł PSL zwracał ponadto uwagę, że ludowcy projekt ustawy o dostępie do prywatnego systemu ochrony zdrowia i refundowania tych wizyt przez NFZ proponowali na samym początku epidemii.
Klimczak zapowiedział też, że PSL wystąpi do NIK o „to, aby przedstawiła całościowy, szczegółowy raport na temat sytuacji w onkologii za rok 2020”. „Będzie to baza do zaproponowania nowej strategii walki z rakiem, która jest zupełnie inna w czasach walki z koronawirusem” – stwierdził Klimczak.
Z kolei rzecznik ludowców Miłosz Motyka zwracał uwagę, że Polacy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie mogą dostać się do lekarza. Wskazał też, że pod koniec lutego odbędzie się posiedzenie Sejmu i wyraził nadzieję, że projekt ludowców o dostępie do prywatnego systemu ochrony zdrowia będzie mógł być głosowany i zostanie skierowany do odpowiedniej komisji i „że wreszcie uda nam się ten projekt wprowadzić w życie”.
Temat onkologii został poruszony w czwartek również przez premiera Mateusza Morawieckiego, który złożył wizytę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Oświadczył tam, że wydatki na onkologię niemal podwoiły się w ciągu ostatnich 5-6 lat. „Nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet” – dodał szef rządu.
Z kolei towarzyszący mu minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że nakłady na onkologię mają przekroczyć w tym roku 12 mld zł. Zobowiązał się też, że do końca marca przygotowany ma być projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej „przekuje już na rozwiązanie systemowe”. Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci „mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów”. „Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe” – powiedział Niedzielski. (PAP)
One comment
zdzicho
5 lutego, 2021 at 7:19 am
Komuch po 'transformacji’ to wciąż tylko komuch. Prywatnie ale za państwowe, czyli nasze. Organizacje pozarządowe ale za pieniądze rządowe, czyli nasze. I tak trwa ta żydłacka ściema!