Naukowcy zbadają efekty mieszania szczepionek przeciwko Covid-19

Zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbada efekty podawania różnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ramach dwóch dawek. Korzyści z takiego podejścia miały wykazać badania na zwierzętach.

Jak stwierdził w wywiadzie dla BBC Radio 4 prof. Matthew Snape z Oksfordu, istnieją przesłanki, by sądzić, że łączenie różnych szczepionek mogłoby wzmocnić ich efekt.

„Badania na zwierzętach wykazały lepszą reakcję przeciwciał z mieszanym schematem szczepień (…) Będzie bardzo ciekawe zobaczyć, czy inne metody szczepień rzeczywiście mogłyby prowadzić do wzmocnionej reakcji układu odpornościowego, a przynajmniej tak samo dobrej jak obecnie” – stwierdził Snape. W badaniu udział weźmie 800 ochotników z Anglii w wieku powyżej 50 lat.

Naukowcy otrzymali na projekt 7 mln funtów z brytyjskiego ministerstwa zdrowia, a ogłoszenie pierwszych wyników spodziewane jest latem. Minister ds. szczepionek Nadhim Zahawi zapowiedział, że do tego czasu władze nie zamierzają zmieniać obecnego podejścia, nakazującego stosowanie dwóch dawek tej samego szczepionki.

Według ministra, mieszanie szczepionek nie jest niczym nowym i jest stosowane w przypadku szczepień przeciwko żółtaczce, polio, odrze, śwince i różyczce. Badania wskazują również na dobre rezultaty w przypadku stosowania różnych preparatów przeciwko wirusowi ebola.

Zastępca głównego lekarza Anglii prof. Jonathan Van-Tam stwierdził, że umożliwienie „bardziej elastycznego programu szczepień” miałoby zdecydowane korzyści wobec globalnych problemów z dostępnością i produkcją preparatów. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    4 lutego, 2021 at 2:01 pm

    Spoko. Wrzucić do betoniarki, wymieszać, przepuścić przez szmatę i wstrzykiwać debilom, bo to nie chodzi o żadnego wyimaginowanego wirusa ale o wstrzykiwanie gojom aliminium i rtęci, co robi z nich bezwolne bydło, vide USA. Takie zombie, a właściwie zombki. A potem przyjdzie żydowski dentysta-sadysta i je powyrywa.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk