Akcja „Zapytaj Sanepid”. Przedsiębiorcy chcą zalać urzędników tysiącami wniosków

Karol Kwiatkowski4 lutego, 20214 min

Ruszyła akcja „Zapytaj Sanepid” Kongresu Polskiego Biznesu, który liczy, że wiele tysięcy wniosków zablokuje urzędników sanepidu, którzy „mają za dużo wolnego czasu i zamiast zajmować się wirusem, chodzą po restauracjach i uprzykrzają życie przedsiębiorcom”.

Sanepid gnębi przedsiębiorców coraz bardziej. Obserwujemy kompletne bezprawie i brak zasad moralnych. Państwo PiS działa jak grupa przestępcza. Sprawdźmy, jak jest zorganizowane. Sami nie ustąpią, musimy im w tym pomóc. Pokażmy, że potrafimy jako społeczeństwo wspólnie dać opór tym bolszewickim praktykom – czytamy na stronie organizatorów.

Akcja rozwija się dość prężnie. Na oficjalnej stronie „Zapytaj Sanepid” można znaleźć licznik, który wskazuje, że uczestnicy wysłali już ponad 1,7 mln zapytań do Inspekcji Sanitarnej.

Inicjatorem akcji „Zapytaj Sanepid” jest Kongres Polskiego Biznesu. Jest to organizacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców, na której czele stoi Sławomir Mentzen, polityk związany z Konfederacją.

Sanepid jednak nie ma zamiaru odpowiadać na wnioski w ramach tej akcji. GIS oświadczył co następuje:

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że wnioski literalnie przez wnioskodawców określone jako wnioski o dostęp do informacji publicznej, kierowane do GIS z instrumentalnym wykorzystaniem przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 2176), a w oparciu o inicjatywę „Zapytaj Sanepid”, nie stanowią wniosków o dostęp do informacji publicznej w rozumieniu tej ustawy i są jedynie efektem nadużycia prawa dostępu do informacji publicznej.
KRZYSZTOF SACZKA

GIS odwołuje się do wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydane przez NSA orzeczenia stanowią, że próby skorzystania z dostępu do informacji publicznej dla osiągnięcia celu innego niż troska o dobro publiczne, rozumianego jako prawo do przejrzystego państwa i jego struktur, przestrzeganie prawa przez podmioty życia publicznego, jawność działania administracji i innych organów władzy publicznej, jest nadużyciem.

Link do strony akcji Zapytaj Sanepid

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk