Warszawa przeznaczyła 150 mln zł dla Teatru Żydowskiego

W wieloletnim planie finansowym Warszawy zabezpieczono dla Teatru Żydowskiego środki w kwocie 150 mln zł. Kamienica przy ul. Próżnej 14, w której ma się mieścić nowa siedziba Teatru, pozostanie własnością miasta – poinformowała dyrektor tej sceny Gołda Tencer.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie to jedyny teatr żydowski w Polsce i jeden z dwóch w Europie stałych teatrów wystawiających spektakle w języku jidysz. Od lipca 2012 roku zgodnie ze statutem Teatr prowadzi działalność Centrum Kultury Jidysz.

Od początku istnienia w repertuarze Teatru spotykały się i przeplatały trzy nurty repertuarowe. Pierwszy z nich to klasyka literatury i teatru jidysz, a więc sztuki takich autorów jak Abraham Goldfaden, Jakub Gordin, Szolem Alejchem, Icchok Lejb Perec, Szymon An-ski, Perec Hirszbejn czy Szalom Asz. Drugi nurt to sztuki spoza kanonu literatury jidysz, podejmujące tematykę żydowską, m.in. Arthura Millera, Izaaka Babla, czy Ilii Erenburga. Trzeci nurt to spektakle rewiowe i kabaretowe.

„Cieszcie się razem z nami, bo mamy przyszłość. Nie wiemy, czy za dwa lata wejdziemy do tej nowej siedziby, czy za trzy, ale człowiek ma perspektywę” – powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie Gołda Tencer.

– W wieloletnim planie finansowym Warszawy zabezpieczono dla Teatru Żydowskiego środki w kwocie 150 mln zł. Kamienica przy ul. Próżnej 14, w której ma się mieścić nowa siedziba Teatru, pozostanie własnością miasta – poinformowała dyrektor teatru.

Źródło: Portal Samorządowy

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Sylwia

  3 lutego, 2021 at 3:29 pm

  Kubuś potrzebuje najdroższego leku świata
  siepomaga.pl/kubus

  Reply

 • zdzicho

  3 lutego, 2021 at 8:26 pm

  I pomyśleć, że najuboższa nacja Europy stawia teatrzyk najzamożniejszej nacji świata. I że Reduta Dobrego Imienia (czyjegoś) nie potrafi tu, w 'polsce’, postawić przed sądem żydowskiej dziwki Engelking, siostry Zastępcy Głównego Prokuratora RP, będącego od 20 lat oficerem prowadzącym Ziobry!

  Ciekawe dlaczego?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk